Ľubomír Hudačko Správy

Železnice s dobrou správou: Z Bratislavy do Košíc nás IC odvezú NAJRÝCHLEJŠIE v histórii!

Priemerný jazdný čas všetkých IC vlakov na trase Bratislava – Košice a späť je dnes 4 hodiny a 51 minút, pričom po novom to budú 4 hodiny a 42 minút.

Ilustračný obrázok k článku Železnice s dobrou správou: Z Bratislavy do Košíc nás IC odvezú NAJRÝCHLEJŠIE v histórii!
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

IC vlaky budú mať menej zastávok, úsek Bratislava – Košice zvládnu za 4 hodiny a 31 minút. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) o tom informuje na svojej webstránke.

Jednou z troch najdôležitejších hodnôt je pre cestujúceho ZSSK čas. Ten bol pri tvorbe nového Grafikonu vlakovej dopravy (GVD) 2022/2023, ktorý bude platný od 11. decembra 2022, najmä pri diaľkových trasách kľúčový.

Najrýchlejšie časy

„Zrýchlenia sa dočká prémiový komerčný produkt ZSSK – IC vlaky, pričom tieto spojenia ponúknu v smere Košice – Bratislava oproti novým vlakom Expres v priemere o 49 minút rýchlejšie spojenie. Napríklad vlak IC 44 Košice – Viedeň bude rýchlejší po Bratislavu o 12 minút, čím dosiahne najrýchlejšie pravidelné spojenie západu s východom Slovenska v histórii IC vlakov. Trasu Košice – Bratislava zvládne za 4 hodiny a 31 minút,“ vymenúvajú dobré správy železnice.

Priemerný jazdný čas všetkých IC vlakov na trase Bratislava – Košice a späť je v dnes 4 hodiny a 51 minút, pričom po novom to budú 4 hodiny a 42 minút.

Jazdy vlakov v oboch smeroch budú rozdielne kvôli dopravným dôvodom.

Dôvodom pomalšej jazdy z Bratislavy do Košíc bude podľa ZSSK aj približne deväťminútové čakanie vlakov v Kysaku, respektíve v Kostoľanoch nad Hornádom na voľnú koľaj v Košiciach.

Kým z východu na západ to bude v priemere 4 hodiny a 36 minút, zo západu na východ to bude 4 hodiny a 48 minút.

„Cestujúci ušetria čas vďaka IC vlakom aj na trase Žilina – Bratislava. Tú v priemere prejdú za 1 hodinu a 37 minút, namiesto 1 hodiny a 45 minút, ako je to aktuálne. Výrazné zlepšenie a skrátenie jazdnej doby nastane na trati Bratislava – Prešov a opačne s prestupom v Kysaku na REX, ktorý bude stáť okrem Kysaku už len v Prešove. Kým priemerne cesta Bratislava – Prešov dnes s IC vlakmi trvá 5 hodín a 11 minút, po novom do bude 4 hodiny 55 minút (okrem IC 525),“ vysvetľuje ďalej dopravca na svojej webstránke.

Zrušenie zastavení

K zrýchleniu pri IC vlakoch aj pri Expresoch dôjde najmä kvôli zrušeniu niektorých zastavení. Konkrétne vlaky IC 44 a IC 45 z Košíc do Viedne už podľa ZSSK nebudú zastavovať v Trnave.

„Ostanú však zastavenia v Kysaku, Poprade-Tatrách, Žiline či v Bratislave hlavnej stanici, prípadne v Bratislave Novom Meste alebo v Bratislave-Petržalke,“ informuje k téme ZSSK.

Od znovuobnovenia prevádzky všetkých IC vlakov, ZSSK narástol denný priemerný počet prepravených cestujúcich. Kým v máji tohto roku to bolo 1 622 cestujúcich, v októbri to bolo až 1 924 cestujúcich.

Vrátenie cestovného

Cestujúci, ktorí si zakúpia lístok na IC vlak cez zákaznícke konto ZSSK ID alebo v mobilnej aplikácii IDeme vlakom, majú k dispozícii Supergaranciu. Teda vrátenie cestovného pri meškaní IC vlaku v ich cieľovej stanici z akéhokoľvek dôvodu.

Oproti GVD 2021/2022 sa zrýchli jazdný čas aj pri diaľkových vlakoch kategórie Expres na severnej trase z Bratislavy do Košíc o 24 minút (namiesto 5 hodín a 50 minút pôjdu 5 hodín a 26 minút).

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM