MI Politika

Žiaci hlúpnu, školstvo je PEKLO! Ktorá politická strana nesie najväčšiu zodpovednosť?

Úroveň slovenského školstva sa dá porovnávať s krajinami ako Čile, Grécko alebo Ukrajina. Žiaci vedia stále menej a politici len rozprávajú o reformách. Kto je zodpovedný?

Ilustračný obrázok k článku Žiaci hlúpnu, školstvo je PEKLO! Ktorá politická strana nesie najväčšiu zodpovednosť?
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Prváčikovia si dnes dali na chrbát školské tašky a vybrali sa do škôl, kde ich zrejme naučia menej ako pred desiatimi rokmi. Úroveň slovenského školstva sa totiž stále prepadá. Spočítali sme, ktorá politická strana mala najdlhšie vo svojich rukách práve ministerstvo školstva.

Je to peklo…

Dlhoročný expert na školstvo a zároveň predseda mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš sa na Facebooku dojímavo vyznal, ako prežíva prvý deň svojho syna v škole.

Hoci je to radostná udalosť, zachvátili ho aj chmúrne myšlienky. Spomenul si totiž na „roky utrpenia“, ktoré zažíval počas povinnej školskej dochádzky svojich starších dcér:

„Tony zbytočností, ktoré sa museli učiť. Memorovanie poučiek, opisovanie poznámok aj monotónny výklad učiteľov. Čisté peklo,“ píše Juraj Hipš.

Preto dodáva, že nikdy nebola väčšia príležitosť na reformu vzdelávania ako teraz. „Už sa nemožno vyhovárať, že nie sú peniaze. Miliardy z EÚ sú určené práve na takéto veci.“

Vedia stále menej

Hipšovi v jeho kritike dávajú zapravdu aj dáta z minuloročného európskeho monitoru vzdelávania. Porovnáva údaje za rok 2009 a 2018 a nemilosrdne ukazuje úpadok slovenského vzdelávacieho systému.

„Podiel 15-ročných mladých ľudí s nedostatočnými výsledkami vzrástol v oblasti čítania z 22 % na 32 %, vo sfére matematiky je nárast z 21 % na 28 % a v prírodných vedách z 19 % na 31 %,“ uvádza európsky monitor.

Všetci ministri a ministerky školstva hovorili o potrebe zvyšovania investícií do školstva, ale pri pohľade na konkrétne čísla je jasné, že peňazí je relatívne stále menej. „V roku 2009 tvorili verejné výdavky na vzdelávanie 4,2 % HDP. V roku 2018 to bolo len 3,8 % HDP,“ uvádza európsky monitor.

Ministerstvo školstva ešte koncom minulého roka zverejnilo aj výsledky medzinárodného porovnania úrovne žiakov PISA 2018. Vyplýva z neho aspoň jedno pozitívne zistenie, že oproti roku 2015 sa zvýšil podiel excelentných študentov v matematike.

Inak sa však nie je čím chváliť. Slovenskí žiaci sú z medzinárodného hľadiska stále podpriemerní. „Výkon porovnateľný s výkonom Slovenska majú krajiny Čile, Grécko a Ukrajina,“ uvádza ministerstvo.

Školstvo patrilo národniarom

Kto je zodpovedný za tento stav? Určite sú to všetky vlády i samotní voliči, pre ktorých školstvo nie je prioritou, keď sa rozhodujú, koho budú voliť. Jedna politická strana však mala kľúčový rezort vo svojich rukách najdlhšie.

Slovenská národná strana ovládala ministerstvo školstva takmer 13 rokov, čo je najviac spomedzi všetkých politických strán od roku 1993.

Prvým ministrom za SNS bol v roku 1993 Jaroslav Paška. Kvôli pádu Mečiarovej vlády skončil vo funkcii predčasne. Hneď po voľbách však do kresla ministra školstva zasadla národniarka Eva Slavkovská a to na celé štyri roky.

Národniari sa po opozičnej pauze opäť dostali do vlády v roku 2006 a znovu získali rezort školstva. Do jeho čela sa posadil Ján Mikolaj a vydržal vo funkcii až do roku 2010.

Nasledovalo obdobie jednofarebnej vlády Smeru, ale od roku 2016 už národniari obsadili na celé štyri roky ministerstvo školstva svojim nominantom Petrom Plavčanom a neskôr Martinou Lubyovou.

Ostatné strany si tento ťažký rezort užili podstatne menej – SDĽ, KDH i Smer-SD ovládali školstvo po štyri roky a dva roky sa ušli aj SDKÚ.

Ilustračné foto

NECHCEM, ABY MA SYN POSLAL DO PEKLA Yori je oddnes školákom. Do školy sa tešil. Už cez víkend si strúhal ceruzky,...

Posted by Juraj Hipš on Tuesday, September 1, 2020
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM