Webnoviny - Svet

Žiaden z 25 Slovákov v Líbyi nežiada o evakuáciu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APBRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Zatiaľ žiadny zo Slovákov v Líbyi nepožiadal slovenské veľvyslanectvo v Tripolise o pomoc pri opustení krajiny. Rezort diplomacie vie o 25 Slovákoch, no toto číslo môže byť aj vyššie.

„Všetci občania SR, o ktorých vieme, sú v poriadku,“ povedal pre agentúru SITA hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. „Slovensko bude pri evakuácii slovenských občanov využívať prepravné kapacity našich partnerov,“ konštatoval. Týka sa to napríklad aj rakúskeho vojenského lietadla, ktoré má základňu na Malte.

„V súvislosti s násilne potláčanými demonštráciami a zhoršenou bezpečnostnou situáciou v Líbyi odporúčame slovenským občanom, aby do krajiny necestovali. Slovenskí občania, ktorí sú v krajine, by mali venovať zvýšenú pozornosť vývoju situácie v mieste pobytu a vyhýbať sa demonštráciám,“ varuje slovenská diplomacia. V prípade potreby sa môžu Slováci obrátiť na slovenské veľvyslanectvo v Tripolise na číslach +218 21 4781388, +218 91 218 5248, prípadne +88 216 3000 3­092 alebo na stredisko pre pomoc a služby občanom na čísle +4212 5978 5978.

OBRAZOM: Protesty v Líbyi

Rakúsko, Srbsko a Portugalsko patria medzi prvé európske krajiny, ktoré v súvislosti s masovými nepokojmi v Líbyi v pondelok začali evakuovať svojich občanov z tejto krajiny. Pre hromadný odsun sa rozhodli aj niektoré zahraničné podniky pôsobiace v Líbyi, ktorá patrí medzi významných svetových producentov ropy. Mnohé európske štáty na aktuálnu situáciu zareagovali vydaním výstrahy pre turistov a cestujúcich, ktorých vyzývajú, aby sa severoafrickej krajine vyhli.

Ako pre tlačovú agentúru AFP uviedol hovorca rakúskeho ministerstva zahraničných vecí Peter Launsky-Tieffenthal, vláda v pondelok popoludní plánovala do Tripolisu vyslať vojenské lietadlo z maltskej Valletty, ktoré môžu využiť Rakúšania aj občania iných krajín EÚ. Rakúska vláda sa tak rozhodla vzhľadom na plnú vyťaženosť pravidelnej leteckej linky z Tripolisu do Viedne. Vyslaný špeciál by sa mal ešte v pondelok vrátiť na Maltu, kde zostane pre prípad, že by bola potrebná ďalšia misia.

Niekoľko dní trvajúce nepokoje v Líbyi, ktorých ohniskom je druhé najväčšie mesto Bengází, si podľa najnovšej štatistiky medzinárodnej organizácie Human Rights Watch vyžiadali najmenej 233 ľudských životov. Vzhľadom na cenzúru a rôzne obmedzenia však informácie nie je možné overiť. Masové nepokoje sa rozšírili aj do hlavného mesta Tripolis, kde demonštranti cez noc vyplienili budovu štátneho rozhlasu a televízie a podpaľovali verejné budovy.

Medzinárodná federácia pre ľudské práva tvrdí, že viaceré mestá vrátane Bengází a Surtu padli do rúk odporcov líbyjského lídra Muammara Kaddáfího po tom, čo sa na ich stranu pridali tamojšie armádne jednotky. Kaddáfího syn Sajf al-Islám varoval, že ak demonštranti nepristúpia na ponúkané reformy, krajine hrozí krvavá občianska vojna. Vzburu proti režimu označil za zahraničné sprisahanie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM