Barbara Dallosová Správy Slovensko a EÚ

Žiarska radnica musí vrátiť 74 000 eur z eurofondov: Čo na to primátor Antal?

Žiarska samospráva dostala európsku injekciu v hodnote 1,52 miliona eur. Desiatky tisíc však teraz musí mesto vrátiť. Tu sú dôvody.

Ilustračný obrázok k článku Žiarska radnica musí vrátiť 74 000 eur z eurofondov: Čo na to primátor Antal?
Zdroj: Dnes24.sk

Žiar nad Hronom má vrátiť časť peňazí, ktoré z eurofondov ešte pred rokmi získal na rekonštrukciu základnej školy. Dôvodom je pochybenie pri verejnom obstarávaní. Ako v tejto súvislosti informoval primátor Peter Antal, najprijateľnejšou formou je pre mesto vrátiť peniaze v splátkach.

Ešte v roku 2009 zrekonštru­ovalo mesto vďaka finančným prostriedkom vo výške približne 1,52 milióna eur z Regionálneho operačného programu (ROP) Základnú školu na Ulici M. R. Štefánika. Na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva Antal informoval, že po rokoch dostalo mesto rozhodnutie o tzv. korekcii, na základe ktorej bude musieť vrátiť časť peňazí.

Pochybenie

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ako riadiaci orgán pre ROP, tak urobilo na základe kontroly Úradu verejného obstarávania (ÚVO). Ten konštatoval, že mesto zadalo pri verejnom obstarávaní k predmetu zákazky neprimerané požiadavky, a to potvrdenie príslušnej poisťovne o poistení zodpovednosti za škodu podnikateľa vzniknutej na majetku alebo zdraví tretích osôb počas realizácie predmetného diela.

,,Pri zadávaní zákazky rozsah požiadaviek, ktoré verejný obstarávateľ určil na preukázanie finančného a ekonomického postavenia, v rámci podmienok účasti vo verejnom obstarávaní bol neprimeraný k predmetu zákazky," vysvetlil hovorca ÚVO Ján Mažgút s tým, že to bolo v rozpore s vtedy účinným zákonom o verejnom obstarávaní.

Do 22. septembra

Kým ministerstvo výšku korekcie kvôli prebiehajúcemu konaniu nechcelo komentovať, primátor uviedol, že ide približne o 74 000 eur. ,,Podľa zákona o pomoci a podpore môže poskytovateľ príspevku uzavrieť dohodu o splátkach alebo dohodu o odklade plnenia najneskôr do dňa určeného na vrátenie príspevku. Mesto Žiar nad Hronom je povinné finančnú korekciu uhradiť do 22. septembra 2015," uviedlo ministerstvo vo svojom stanovisku.

Podľa primátora sa bude samospráva ešte snažiť v tomto prípade rokovať, no ak bude musieť sumu zaplatiť, za najlepšie riešenie považuje uhradenie sumy v troch splátkach. Takýto postup odsúhlasili na rokovaní zastupiteľstva aj samotní poslanci.

Súdiť sa nechcú

Zaplatenie sumy v splátkach považuje Antal za najmenšie riziko. ,,Keď to nesplatíme, alebo nedohodneme dohodu o splátkach, tak automaticky nastupuje 1,5 násobok tejto sumy a príde nám to rozhodnutím, voči ktorému sa dá brániť, avšak výsledok, by som povedal, je neistý. Toto všetko musíme zvážiť, skutkový a právny stav a potom sa dobre rozhodnúť," podotkol s tým, že súdne konanie nie je cesta, ktorou by samospráva chcela ísť.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie