Webnoviny - Svet

ŽILINA: Choma nechce ďalšiu zástavbu v centre

WEBNOVINY.SK

Igor Choma Foto: SITA/Nina Bednáriková ŽILINA 8. augusta (WEBNOVINY) – Poslanec Národnej rady SR a bývalý generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Igor Choma dnes ako kandidát Smeru-SD oficiálne oznámil svoj záujem o post primátora Žiliny a predstavil päť hlavných bodov programu. Ako žilinský primátor by zakázal ďalšiu zástavbu v historickom centre mesta. Už takmer hotové obchodné centrá Aupark na bývalom Štúrovom námestí či Mirage v bezprostrednej blízkosti Farských schodov postavené za dvoch bývalých primátorov búrať nebude, s tým sa podľa neho musia Žilinčania už zmieriť, no vie sa zaručiť, aby sa historické centrum ďalej nezastavalo. Tiež zdôraznil, že by sa snažil dostať Žilinu z červených čísel, zameral by sa na ochranu mestskej zelene, pripravil by program na rozšírenie parkovacej plochy v meste, napríklad výstavbou otvorených poschodových parkovísk, a v rámci dopravnej infraštruktúry by z niektorých križovatiek urobil kruhové objazdy a vymenil staré semafory.

Choma podľa vlastných slov kandidatúru dôsledne zvažoval a rozhodol sa tak preto, lebo je Žilinčanom od narodenia, lebo Žilinu pozná a vie, čo potrebuje a Žilinu má rád. Na dnešné ohlásenie kandidatúry ho prišiel podporiť aj predseda strany Robert Fico, podľa ktorého dôležitá je tiež predsednícka funkcia Igora Chomu vo Výbore pre regionálny rozvoj a verejnú správu NR SR, z ktorej dokáže ovplyvňovať rozhodovanie vo veciach verejných. Smer-SD chce podľa žilinského krajského predsedu Juraja Blanára potvrdiť silné pozície strany v žilinskom regióne víťazstvom, keď po prvýkrát bude stavať svojho vlastného kandidáta. V predchádzajúcich voľbách podporovali kandidáta inej politickej strany, s čím sa podľa Blanára voliči nestotožnili.

Záujem o primátorskú stoličku krajského mesta Žilina verejne ohlásilo zatiaľ sedem ľudí. Okrem Igora Chomu (Smer-SD) a súčasného primátora Ivana Harmana (SDKÚ-DS) chce v novembrových voľbách uspieť aj lekár Ľubomír Bažík (KDH), manažér pre zahraničné investície Ivan Gánoczy (nezávislý), manažér Richard Dragoun (nezávislý), mestský poslanec Patrik Groma (nezávislý) a kybernetik a pedagóg František Bobenič (nezávislý).

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM