Webnoviny - Svet

Zjednotenie maximálnych VZ sa dotkne 43 tis. ľudí

WEBNOVINY.SK

Foto: BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Zjednotenie maximálnych vymeriavacích základov (VZ) sa v rámci zdravotného poistenia dotkne približne 43 tis. ľudí, ktorí budú mať povinnosť platiť vyššie odvody do zdravotných poisťovní. Ako sa ďalej uvádza v analýze vplyvov novely zákona o zdravotnom poistení, ktorá je v súčasnosti v pripomienkovom konaní, najvýraznejšie sa zvýšenie maximálnych vymeriavacích základov dotkne skupiny asi 21,5 tis. poistencov s mesačnou mzdou nad 3 006 eur.

V dôvodovej správe novely zákona sa uvádza, že maximálny vymeriavací základ sa zvýši na päťnásobok priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov. V samotnom texte novely sa však píše, že výška preddavku na poistné pre samostatne zárobkovo činné osoby bude najviac vo výške určenej sadzbou poistného z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy. Pri zamestnancoch, zamestnávateľoch, ako aj pri osobách, ktoré sú samostatne zárobkovo činnými osobami a súčasne aj zamestnancami, je to päťnásobok. Ministerstvo zdravotníctva SR túto nezrovnalosť nevysvetlilo a agentúru SITA s otázkami odkázalo na rezort financií. Ten reagoval, že zákon nie je v jeho gescii.

Podnikateľov pritom v súvislosti s platením preddavok na zdravotné poistenie čakajú podľa novely zákona aj ďalšie zmeny. Vymeriavací základ pre samostatne zárobkovo činnú osobu by sa mal totiž po novom počítať ako podiel čiastkového základu dane nezníženého o zdravotné a sociálne poistenie a príspevkov na dôchodkové sporenie a koeficientu 1,352. V súčasnosti sa vymeriavací základ znižuje o sociálne poistenie, ako aj o príspevky na dôchodkové sporenie a delí sa koeficientom 2,14. Výška preddavkov pre podnikateľov by sa tak mala zvýšiť.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM