Peter Klimant Rôzne

Zlatomoravecký amfiteáter bol kedysi rušným miestom: Aha, čo všetko sa tam v minulosti dialo

Zlatomoravecký mestský amfiteáter má dni svojej najväčšej slávy za sebou. Dnes sa využíva už len sporadicky. V minulosti však bol centrom kultúry celého nášho okresu. Pozrite, čo všetko sa tam dialo.

Ilustračný obrázok k článku Zlatomoravecký amfiteáter bol kedysi rušným miestom: Aha, čo všetko sa tam v minulosti dialo
Zdroj: Dnes24.sk

V zlatomoraveckom mestskom amfiteátri si dnes už len sporadicky vychutnáme nejakú väčšiu dávku kultúry. Po dlhej dobe sme si tu mohli posedieť na vystúpení umeleckého súboru Lúčnica. Náš amfik sa však tak dlho nevyužíval, že pre jeho zlý stav sa mnoho obyvateľov obávalo hanby pred svetoznámym súborom. Mesto ho však nakoniec stihlo dať včas do pucu.

V minulosti však takého veľké úpravy na poslednú chvíľu neboli potrebné. Zlatomoravecký amfiteáter sa totiž pravidelne využíval a bol preto i pravidelne udržiavaný. Ako často sa tam však niečo dialo? Zalovili sme do mestskej kroniky, aby sme našli odpoveď.

Hojne navštevovaný

Zlatomoravecký amfiteáter bol podľa kroniky uvedený do prevádzky dňa 27.8.1976. Jeho hlavným účelom bolo vtedy premietanie filmov. Prvú snímku si to pozrelo až 1 500 divákov. O aký film išlo sme sa však nedozvedeli. O rok neskôr sa tu však konala Prehliadka festivalových filmov, ktorá tu odohrala 8. júla 1977, čiže takmer presne pred 38 rokmi. Tam už bola kronika konkrétnejšia.

„Počasie nám prialo, až na niektoré dni. Skoro každý večer okolo 21.00 hod. sa dostavilo chladnejšie počasie, no i napriek tomu všetci diváci, viacerí boli na chlad pripravení, vydržali do konca. Najväčšiu návštevnosť sme zaznamenali na filme Návrat ružového pantera – 1200 platiacich divákov,“ opisuje kronika Prehliadku festivalových filmov 1977.

Tieto filmové prehliadky sa tu následne konávali pravidelne každý rok až do pádu komunizmu. U ľudí z mesta a širokého okolia mali veľký úspech. Dokazujú to i čísla návštevnosti. „Prehliadku otvoril film Rabaka slovenský film hovoril o hudobnej skupine Elán. Najväčšiu návštevnosť zaznamenal český film Slunce seno a pár facek 4152 platiacich divákov. Celkove sa prehliadky festivalových filmov zúčastnilo 34 847 divákov,“ uvádza zápis z mestskej kroniku z roku 1989.

To je už však minulosť. V súčasnosti podľa vedenia Mestského strediska kultúry a športu ľudia stratili záujem o sledovanie filmov pod holým nebom. Preto sa takéto premietanie v budúcnosti už ani neplánuje.

Vystúpil tu i sibírsky ľudový chór

Okrem filmových večerov tu prebehol aj kopec rôznych kultúrnych vystúpení. Napríklad v spomínanom roku 1977 sa tu konal Okresný folklórny festival, kde vystúpili súbory z vtedajšieho okresu Nitra, pod ktorý spadali aj Moravce. Na konci samozrejme nasledovala poriadna ľudová veselica.

Zlatomoravecký amfiteáter sa počas svojej existencie nevyhol ani nejakej tej komunistickej paráde. Vždy v závere mája sa tu kedysi konávali takzvané letné mierové slávnosti. Okrem kopca prejavov vtedajších mocipánov nechýbala ani dávka kultúry, samozrejme sovietskej.

„V druhej časti letných mierových slávností vystúpil už tradične sovietsky súbor. Tento rok to bol Štátny ruský sibírsky ľudový chór pod vedením s. Močalova, ktorý v prekrásnom dvojhodinovom umeleckom programe priblížil zvyky a obyčaje sovietskeho ľudu,“ opisuje kvetnato kronika udalosti z roku 1988.

Medzi vystúpeniami, ktoré sa na našom mestskom amfiku v minulosti konali, sme sem-tam mohli vidieť i poriadne tvrdé gitarové koncerty. O nich sa však kronika mesta nezmieňuje. Našli sme však záznam o koncerte kedysi veľmi známej zlatomoraveckej punkovej kapely Container (na fotke), ktorá tu vystúpila v 80. rokov 20. storočia. Na svoje si tu tak prišli aj milovníci modernejšej muziky.

Čítajte tiež:

Do Moraviec zavíta svetoznáma Lúčnica: Obyvatelia sa obávajú hanby, ako sa veci majú?!

Kino Tekov zavreté, čo však premietanie pod nočnou oblohou? Odpoveď vás zrejme neprekvapí…

Foto: fotoarchív kapely Container

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM