Webnoviny - Svet

ZLATÝ GLÓBUS: Nomináciám vládne film Lietam v tom

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Zoznamu kandidátov na ceny Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) vo filmových kategóriách vládne snímka Lietam v tom so šiestimi nomináciami. O Zlatý glóbus sa uchádza v kategóriách Najlepší film – dráma, Najlepší mužský herecký výkon vo filme – dráme (George Clooney), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Vera Farmiga a Anna Kendrick), Najlepšia filmová réžia (Jason Reitman) a Najlepší filmový scenár (Jason Reitman a Sheldon Turner). Na cenu pre najlepšiu filmovú drámu sú nominované aj filmy Avatar, The Hurt Locker, Nehanební bastardi a Precious: Based on the Novel Push by Sapphire. Päticu nominovaných filmov v kategórii komédia alebo muzikál tvoria: 500 dní so Summer, Vo štvorici po opici, Nejako sa to komplikuje, Julie & Julia a Nine. Druhý najvyšší počet nominácií – päť, získal muzikál Nine. Okrem spomínanej kategórie pre najlepší film v kategórii komédia alebo muzikál, je nominovaný aj za ženský herecký výkon vo filme – komédii alebo muzikáli (Marion Cotillard), mužský herecký výkon vo filme – komédii alebo muzikáli (Daniel Day-Lewis), ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Penélope Cruz) a pôvodnú pieseň (Cinema Italiano).

Najviac nominácií v televíznych kategóriách získal komediálny seriál Glee, ktorý sa o Zlatý glóbus uchádza v kategóriách Najlepší televízny seriál – komédia alebo muzikál, Najlepší ženský herecký výkon v seriáli – komédii alebo muzikáli (Lea Michele), Najlepší mužský herecký výkon v seriáli – komédii alebo muzikáli (Matthew Morrison) a Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v seriáli, miniseriáli alebo televíznom filme (Jane Lynch). Ďalšími nominovanými v kategórii komédií a muzikálov sú 30 Rock, Vincentov svet, Modern Family a The Office. Päticu nominovaných dramatických seriálov tvoria Veľká láska, Dexter, Dr. House, Mad Men a True Blood: Pravá krv.

V poradí 67. udeľovanie Zlatých Glóbusov, ktoré sa bude konať 17. januára 2010, bude moderovať scenárista, herec, producent a režisér Ricky Gervais. Cenu Cecila B. DeMillea za celoživotné dielo si odnesie americký režisér, herec, producent a scenárista Martin Scorsese.

ZLATÝ GLÓBUS: Reakcie hviezd na zverejnené nominácie

„Najväčšie úsilie vynaložím nad otázkou, čo si oblečiem. Keby som mohla ísť v nádhernej čiernej pyžame, bola by som nadšená,“ povedala herečka Glenn Close, ktorá je nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme za Damages – V ohrození života.

„Svetlo môjho sna ešte stále funguje a dnes žiari naozaj silno,“ uviedla Marion Cotillard nominovaná za muzikál Nine v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo filme – komédii alebo muzikáli.

„Myslím, že by sme si mohli dať polliter čierneho írskeho piva na počesť režiséra Jima Sheridana a jeho skvelý kus práce, ktorý odviedol,“ prezradil gitarista rockovej skupiny U2 The Edge plány, ako by asi mohla vyzerať oslava, keby kapela získala ocenenie za skladbu Winter z filmu Bratia.

„Ďakujem veľmi pekne Hollywoodskej asociácii zahraničných novinárov za to, že rozplakali moju mamu v potravinách. Som poctená a nenachádzam slov,“ vyjadrila sa herečka Carey Mulligan, ktorá získala nomináciu v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo filme – dráme za snímku An Education.

„Nemal som vôbec žiadne očakávania, čo sa týka nominácii, ale pozeral som to. Moja žena a syn boli veľmi nadšení. Ja sám som bol trochu prekvapený. Ani som už nepočul vysloviť druhú časť môjho mena,“ povedal herec Tobey Maguire, ktorý je nominovaný v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo filme – dráme Bratia.

„Ani za milión rokov by som neverila, že sa to môže stať. Ísť na odovzdávanie Zlatých glóbusov je jednoznačne splnenie môjho dievčenského sna,“ povedala spoluautorka scenára za film District 9, Terri Tatchell, ktorá je na prestížne ocenenie nominovaná spolu s Neillom Blomkampom.

„Charakter v tom filme je dvojitý človek. Nakoniec som si uvedomil, že to, ako on vidí vonkajší svet a to ako sa on sám doňho premieta, sú dve odlišné veci. Tak som sa rozhodol, že hudba bude vyjadrovať jeho vnútorný charakter, tú časť, ktorú ľudia nevidia, ale on ju má v mysli…“ prezradil Marvin Hamlisch, ktorý dostal nomináciu v kategórii Najlepšia pôvodná hudba za film Informátor!

„Pozerali sme to s mojimi spolubývajúcimi, s mojím manažérom a všetkými týmito ľuďmi a zrazu sme naraz vyskočili. Ja som vyskočila preto, že Justin Timberlake vyslovil moje meno. Dôvodom nie je to, že ho povedal, ale zbožňujem, že to povedal v súvislosti s mojím možným ocenením,“ uviedla herečka Gabourey Sidibe nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo filme – dráme za Precious: Based on the Novel Push by Sapphire.

„Je to pre mňa neobyčajná chvíľa. Je skvelé byť producentom tohto typu filmov a tiež tým, ktorý k úspechu prispel. Ako rodič je to ten druh mimoriadneho momentu, ktorý je veľmi ťažko opísateľný. Je v tom veľa pýchy, viac, ako keby som to celé robil sám,“ povedal producent Ivan Reitman, otec režiséra Jasona Reitmana nominovaného za réžiu filmu Lietam v tom, ktorý bol nominovaný v kategórii Najlepší film – dráma za tú istú snímku.

„Možno mi tento rok CBS (americká filmová sieť, pozn. red.) alebo Fox dá auto. Neurobili to tak raz s ľuďmi zo seriálu Will and Grace?“ vyjadril sa herec Neil Patrick Harris nominovaný v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v seriáli, miniseriáli alebo televíznom filme za postavu Barneyho Stinsona v televíznom seriáli Ako som spoznal vašu mamu.

„Zachytil som, že by tam mal byť aj Sir Paul McCartney. Nie je to pravda? A U2? Je to impozantná kapela. Myslím, že by sme to nemali vyhrať my,“ povedal hudobník a textár T Bone Burnett nominovaný za skladbu The Weary Kind k filmu Crazy Heart.

„Spala som, lebo keď som v minulosti pozerala nominácie a nepočula tam svoj film, viete, to nie je veľká zábava. Tak som sa tentoraz rozhodla, že ak by sme nomináciu dostali, tak mi bude zvoniť telefón, a to sa aj stalo. Nezobudila som sa hneď a telefón stále vyzváňal. Bolo to úžasné!“, prezradila Nancy Meyers nominovaná za scenár k filmu Nejako sa to komplikuje, ktorý získal nomináciu aj v kategórii Najlepší film – komédia alebo muzikál.

„Nie je nič tak vzrušujúce ako pozeranie televízie a to, že neviete, ktoré meno vyslovia,“ prezradil Jason Reitman, ktorý získal nomináciu v kategóriách Najlepšia filmová réžia a Najlepší filmový scenár za drámu Lietam v tom.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM