Webnoviny - Svet

Zlúčenie vojenských služieb je podľa opozície zbytočné

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Opoziční poslanci z branno-bezpečnostného výboru parlamentu tvrdia, že novela zákona, ktorou sa majú zlúčiť vojenská rozviedka a kontrarozviedka, je zbytočná a nič nerieši.

Už teraz sa totiž pripravuje nový komplexný zákon, ktorý má priniesť komplexnú reformu spravodajských služieb, teda aj civilnej Slovenskej informačnej služby (SIS).

„Keď sa chystá veľký zákon, tak je táto novela úplne nepotrebná,“ povedal na rokovaní výboru bývalý minister obrany a člen výboru Martin Fedor (SDKÚ-DS).

Ďalší bývalý minister obrany a člen výboru Ľubomír Galko (SaS) sa na výbore dožadoval, aby mu minister Glváč povedal, ktoré konkrétne ustanovenia novely zabezpečia deklarované ciele tejto právnej úpravy. V dôvodovej správe sa totiž píše, že novela je navrhnutá s cieľom predchádzať únikom utajovaných materiálov a zabezpečí rast dôveryhodnosti.

Nový zákon sa už rysuje

Glváč na to reagoval zhrnutím, že tieto ciele zabezpečí celá novela. Komplexný nový zákon o spravodajských službách bude podľa neho čoskoro hotový.

„Ja predpokladám, že do konca septembra, najneskôr do 15. októbra bude pripravený, aby sme ho mohli odprezentovať navonok a dať do medzirezortného pripomienkového konania,“ vyhlásil Glváč. Podľa jeho slov by mal byť tento komplexný zákon o spravodajských službách v pléne parlamentu do konca roka.

„To len dokumentuje to, že táto technická novela je zbytočná,“ reagoval Galko. Glváč tvrdí, že o novom zákone chcú komunikovať s každým poslancom, Fedor diskusiu kvituje.

Galko chcel na margo aktuálne prerokovávanej novely presne vedieť, ako zabezpečí úsporu deklarovaných 19 percent rozpočtu vojenských tajných služieb. Keď sa to nedozvedel, žiadal predsedu výboru Jaroslava Bašku (Smer-SD), aby zabezpečil informáciu z Ministerstva obrany SR.

„Rozpočet vojenskej tajnej služby je utajovaná skutočnosť a žiadnu takúto informáciu nemôže náš výbor dostať,“ upozornil Baška s tým, že rozpis kapitoly vojenských tajných môže dostať len osobitný výbor na ich kontrolu.

Novo už len jeden riaditeľ

Podľa novely zákona, ktorá je už v druhom čítaní parlamentu, sa od 1. januára 2013 kontraroz­viedka, teda Vojenské obranné spravodajstvo (VOS), a rozviedka – Vojenská spravodajská služba (VSS), zlúčia do jednej špeciálnej služby.

Názov novej služby bude Vojenské spravodajstvo a má plniť úlohy vnútorného aj zahraničného spravodajského zabezpečenia obrany Slovenska. V súčasnosti sa VSS zameriava na rozviednu činnosť s cieľom získavať informácie zo zahraničia, úlohou VOS je zasa eliminovať činnosť zahraničných služieb na území Slovenska. Po novom bude rozviedka aj kontrarozviedka podliehať jednému riaditeľovi, podobne, ako je to pri Slovenskej informačnej službe (SIS).

Minister obrany Martin Glváč novelu predložil na základe schváleného Programového vyhlásenia vlády. Vládna moc chce efektívnejšie mechanizmy kontroly spravodajských služieb s cieľom predchádzať únikom utajovaných materiálov a zabezpečiť rast ich dôveryhodnosti. To má však upraviť až komplexný návrh zákona o spravodajských službách.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM