Správy Práca

Zmeny v platoch vojakov: Odmeňovaní by mohli byť aj za výkon funkcie, nielen za hodnosť

Profesionálni vojaci by mohli byť odmeňovaní na základe výkonu funkcie, nie iba za vojenskú hodnosť, ako to bolo doteraz. Návrh novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov v stredu schválila vláda.

Ilustračný obrázok k článku Zmeny v platoch vojakov: Odmeňovaní by mohli byť aj za výkon funkcie, nielen za hodnosť
11
Galéria

Spôsob odmeňovania chce Ministerstvo obrany (MO) SR zmeniť aj pre spravodlivosť a lepšiu konkurencieschop­nosť profesie.

„Tak, ako sa snažíme našim vojakom zabezpečiť tú najmodernejšiu techniku, aby mohli plniť svoje úlohy kvalitne a efektívne, tak, samozrejme, platí, že za túto prácu musia byť adekvátne ohodnotení, pretože bezpečnosť Slovenskej republiky garantujú nepretržite, 24 hodín denne sedem dní v týždni,“ povedal v tejto súvislosti minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS).

Verí, že novela zákona vytvára reálne predpoklady na zvýšenie záujmu o vojenské povolanie. „Verím, že nový systém odmeňovania profesionálnych vojakov bude viesť k zvýšeniu atraktivity a konkurencieschop­nosti vojenského povolania na trhu práce, ako aj k stabilizácii skúsených, vzdelaných, vycvičených a jazykovo pripravených profesionálnych vojakov,“ doplnil.

Plat vojakov by sa mal po novom skladať z dvoch zložiek. Približne jednu tretinu hodnostného platu má tvoriť hodnostná tarifa, zvyšné dve tretiny pokryje funkčná tarifa. Hodnostný plat by sa mal zvyšovať za každý rok výkonu štátnej služby o jedno percento.

„Ďalej, funkčná tarifa, vo vzťahu k vykonávanej funkcii v jednotlivých vojenských hodnostiach, môže byť zvýšená až do výšky 50 percent, pričom jedným z rozhodujúcich prvkov bude charakter vykonávanej funkcie,“ uvádza v návrhu ministerstvo.

Výšku hodnostného platu vojaka druhého stupňa stanovilo v návrhu ministerstvo tak, aby sa jej hodnota približovala priemernej nominálnej mesačnej mzde zamestnanca v hospodárstve SR.

V návrhu uvádza sumu 1050 eur.

Od neho by sa mal odvíjať aj plat mužstva a poddôstojníkov. „Hodnostný plat poručíka sa stanovil vo výške 1,5-násobku hodnostného platu vojaka druhého stupňa,“ pokračuje ministerstvo. Dôstojnícke platy by sa mali odvíjať od platov poručíkov.

Rezort obrany chce zvýšením platov vojakov zastaviť pokles záujmu o povolanie profesionálneho vojaka a zvýšiť jeho atraktivitu. Zároveň chce zamedziť súčasným i predpovedaným rizikám, ako sú neschopnosť udržať v OS SR vzdelaný, vycvičený a kvalifikovaný vojenský personál, generačne nevyvážený personál či pokles úrovne života profesionálnych vojakov.

Realizácia návrhu zákona by mala stáť ministerstvo obrany v roku 2020 približne 79,5 milióna eur, v roku 2021 asi 103,7 milióna eur a v roku 2022 okolo 118,3 milióna.

V prípade schválenia parlamentom a prezidentkou by novela mala nadobudnúť účinnosť od 1. februára 2020.

Foto: ilustračné

Slovenskí vojaci
11
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie