Webnoviny - Svet

Zmodernizovaná verejná správa aj na Slovensku?

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 9. novembra (WBN/PR) – Medzinárodný kongres ITAPA 2010 otvoril Anthony D. Williams, neoficiálny guru internetu a autor svetového bestselleru „Wikinomia: Ako masová spolupráca zmenila všetko“. Vo svojej prezentácii načrtol svoju víziu internetu, ktorá zásadným spôsobom zmení fungovanie verejnej správy. Verejná správa bude v krátkom čase ďaleko otvorenejšia.

A. D. Williams nový model verejnej správy prirovnal k projektu Wikipédie, do ktorej prispievajú desiatky tisíce nadšencov. S piatimi zamestnancami na plný úväzok je desaťkrát väčšia ako obrovská Britská encyklopédia, a pritom je takmer rovnako presná. Kľúčom k modernizácii verejnej správy bude zapojenie verejnosti do celého tohto procesu, a to vďaka zdieľaniu informácií na internete. Výsledkom bude ďaleko efektívnejšie a inovatívnejšie fungujúca verejná správa a otvorená eDemokracia.

„Aj občania Slovenska majú veľký záujem, aby ich vláda zapojila do zlepšovania verejných služieb a aktívne sama zverejňovala čo najviac kvalitných dát o svojej činnosti na internete ihneď po ich vytvorení,“ uviedla na ITAPA 2010 Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Podľa nej by občania takéto informácie mohli využívať jednak na vytváranie užitočných aplikácií, a zároveň aj na kontrolu verejnej správy. Niektoré z aplikácií už fungujú aj na Slovensku, ako napríklad www.datanest.sk, ktorá zhromažďuje množstvo verejných informácií o tom, kam tečú verejné peniaze.

V kontexte zapojenia občanov do správy vecí verejných vyzval minister financií Ivan Mikloš odbornú i laickú verejnosť na diskusiu o konkrétnych spôsoboch zvýšenia efektívnosti informatizácie verejnej správy. Mimovládne občianske združenia Aliancia Fair-play, Spoločnosť pre informačné technológie a Utópia vytvorili už pred niekoľkými týždňami neformálnu koalíciu, ktorá chce vláde ponúknuť konkrétne riešenia pre zvýšenie kvality a dostupnosti verejných informácií. Všetky informácie k iniciatíve bude zverejňovať na stránke www.opendata.sk.

Konkrétne príklady fungovania wikinomie a makrowikinomie z prednášky A. D. Williamsa:

  • Mesto Londýn zverejňuje štatistiku nehodovosti cyklistov. Internet umožnil zakresliť na mapu miesta, kde sa vyskytli najvážnejšie nehody, prípadne sa často vyskytujú nehody. Na základe spolupráce verejnej správy a verejnosti je tak možné ľahšie identifikovať miesta, kde je potrebné efektívne vynaložiť finančné prostriedky.
  • Vo Veľkej Británii majú pacienti prostredníctvom internetu možnosť zasielať zdravotnému úradu spätnú väzbu, ako zvýšiť transparentnosť a prístupnosť poskytovaných služieb.
  • Mesto New York vyhlásilo súťaž pre softvérových vývojárov týkajúcu sa inovatívnych riešení. Mesto za poskytnutú sumu 20.000 $ pre najlepšie riešenia získalo softvér za milióny $.
  • V Kanade mapovali miesta, kde sú najviac sústredené tehotné ženy a mladé matky. Tieto štatistiky porovnali s rozložením detských ihrísk a materských centier, a opätovne tak bolo možné správne lokalizovať miesta, kde je potrebné budovať centrá pre mamičky, teda efektívne využiť verejné zdroje.
  • V San Franciscu existujú v mobilných telefónoch čipy, ktoré majú schopnosť zaznamenať úroveň znečistenie ovzdušia. Informácie z týchto čipov môžu obyvatelia poskytnúť verejnej správe, ktorá tieto informácie zhromažďuje a vyhodnocuje. Následne si tak občania môžu objednať sms službu, ktorá upozorní obyvateľa mesta sms-kou na oblasť s vyššou mierou znečistenia ovzdušia.
  • Na internete vznikla diskusia o udržateľnosti miezd, kde vzniklo takmer 500 nových myšlienok a viac než 700 nových návrhov. Tie boli následne posunuté odborníkom na ďalšie posúdenie a spracovanie. Svedčí to o tom, že zapojenie verejnosti do demokratického procesu je možné.
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM