Webnoviny - Svet

Znalci vypovedali v kauze vraždy na Donovaloch

WEBNOVINY.SK

BANSKÁ BYSTRICA 22. septembra (WEBNOVINY) – Výsluchom znalcov pokračovalo dnes pred senátom Okresného súdu v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s 25-ročným Bratislavčanom Drahošom B., ktorého prokurátor obžaloval za obzvlášť závažný zločin vraždy. Bratislavčan podľa obžaloby v nedeľu 1. februára tohto roku po 3. hodine ráno na Donovaloch zavraždil 29-ročného Petra Bobora z Banskej Bystrice.

Tragický incident pred vchodom do reštaurácie Stodola sa stal po predchádzajúcej slovnej potýčke. Útočník Banskobystričana pichol dvakrát nožom s čepeľou dlhou vyše deväť centimetrov. Zasiahol ľavé stehno a hrudník, pričom druhá bodná rana bola smrteľná, pretože nôž zasiahol srdce. Obeť podľahla na mieste útoku.

Psychiater povedal, že obžalovaný netrpel ani netrpí na žiadnu duševnú chorobu ani poruchu. Mohol rozpoznať nebezpečnosť svojho konania, ktoré bolo ovplyvnené opitosťou na hranici ľahkého a stredného stupňa. Podľa znalcov Drahoš B. nemá výrazné sklony k agresívnemu konaniu. V tomto prípade jeho činnosť bola cielená a ovplyvnená pomstychtivou samoľúbosťou. Psychiater poukázal na to, že obžalovaný konal vedome, keď vybral nôž a šibrinkoval ním. Potom utiekol z miesta činu, skrýval sa, šiel do chaty, kde sa preobliekol, vzal si pištoľ a vrátil sa na miesto činu. Ak by bol Bratislavčan v stave ťažkej opitosti, nebol by toho schopný. Podľa iného znalca mal Drahoš v sebe v čase skutku najmenej 1,68 promile alkoholu. Pri vyšetrení obžalovaný tvrdil znalcom, že vypil toho viac a tvrdého alkoholu, ale nepamätal sa koľko.

Znalec z odboru mechanoskopie vysvetlil, že vražedný nôž má dve poistky, pričom jedna nemusí byť aktivizovaná a zbraň je použiteľná už po uvoľnení jednej, čo sa mohlo stať i v tomto prípade. Znalec z oblasti balistiky povedal, že obžalovaný použil pištoľ na malokalibrové náboje, ktoré majú smrteľný účinok aj do vzdialenosti desať metrov.

Vzhľadom na to, že obhajoba si zadovážila vlastný znalecký posudok z oblasti psychiatrie, senát sa otázkou psychického stavu obžalovaného bude zaoberať na ďalšom pojednávaní v októbri.

Brutálny čin zachytili aj bezpečnostné kamery. Útočník sa po čine pokúsil ujsť a strieľal po mužoch, ktorí ho chceli zadržať. Za tento skutok ho obvinili zo zločinu vraždy v štádiu pokusu.

Drahoš B. povedal, že je nevinný. Podľa jeho obhajcu sa Bratislavčan stal jedným z účastníkov skupinovej šarvátky. Nožom sa iba bránil proti viacerým útočníkom a nikomu nechcel úmyselne ublížiť. Streľbu na prenasledovateľov vysvetlil Drahoš B. tým, že sa vrátil na chatu rodičov a vzal si malokalibrovú pištoľ, ktorú mal v legálnej držbe. Vyzbrojený potom hľadal kamaráta, s ktorým bol na Donovaloch na lyžovačke a ktorému tiež hrozilo, že ho napadnú tí istí útočníci. Keď sa stretol s prenasledova­teľmi, údajne vypálil iba štyri rany na výstrahu do zeme, aby ich zastrašil.

Pojednávanie pokračuje v októbri výsluchmi ďalších znalcov a svedkov.

Obžalovanému hrozí trest až 25 rokov väzenia, alebo doživotie.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM