Webnoviny - Svet

Zo zhoršenia konkurencieschopnosti viní vláda Fica

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Zhoršenie konkurencieschop­nosti slovenskej ekonomiky je podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova dôsledkom vládnutia predchádzajúcej vlády Roberta Fica. „Slovensko štyri roky za vlády Roberta Fica stagnovalo a toto je výsledok tej štvorročnej stagnácie – prepad v rebríčku konkurencieschop­nosti,“ vyhlásil v stredu Miškov.

Premiérka Iveta Radičová po rokovaní kabinetu pripustila, že vláda mešká s reformnými opatreniami. "Nuž, meškáme so všetkými reformami, je to tak,“ uviedla Radičová. Zároveň dodala, že opatrenia, ktoré vláda prijíma na zlepšenie konkurencieschop­nosti vstupujú do platnosti od septembra tohto roka, alebo ak budú prijaté v parlamente, tak od januára budúceho roka.

Odporúčame: Konkurencieschop­nosť slovenskej ekonomiky opäť klesla Podľa agentúry Fitch je Slovensko na dobrej ceste

Vláda si je podľa ministra financií Ivana Mikloša vedomá slabín, ale keď sa naplní jej programové vyhlásenie, situácia sa zlepší. Aj podľa neho je pritom súčasný stav dôsledkom zotrvačnosti. Výrazným spôsobom má pomôcť zlepšiť súčasný stav podnikateľského prostredia podľa rezortu hospodárstva aj pripravený projekt Singapur. „Proces posilňovania konkurencieschop­nosti nie je otázkou mesiacov, ale úlohou kontinuálneho zlepšovania a oslobodzovania trhu a podnikateľského prostredia, ktorá potrvá niekoľko rokov. MH SR je presvedčené, že už budúci rok nastane pozitívny obrat v tomto smere a pokles hodnotenia sa zvráti,“ uviedol rezort hospodárstva vo vyhlásení.

Výrazné zlepšenie konkurencieschop­nosti sa však podľa ministerstva prejaví až v roku 2013, a to prevažne v dôsledku momentálne realizovaných konkrétnych krokov vlády, ktoré sa zaviazala napĺňať už vo svojom programovom vyhlásení. „Pôjde najmä o odvodovo-daňovú reformu, reformu podnikateľského prostredia a zlepšovanie práce nezávislých súdov. V neposlednom rade bude potrebný aj neustály tlak na znižovanie korupcie,“ uvádza ministerstvo.

Slovensko si v hodnotení konkurencieschop­nosti ekonomiky opäť pohoršilo. Podľa aktuálnej Správy o globálnej konkurencieschop­nosti 2011 – 2012, ktorú zverejnilo Svetové ekonomické fórum, sa Slovenská republika v hodnotení konkurencieschop­nosti prepadla oproti minulému roku o deväť miest a skončila na 69. priečke v rebríčku 142 krajín. Po minuloročnom výraznom prepade o 13 miest tak Slovensko v rebríčku konkurencieschop­nosti v tomto roku znovu výrazne kleslo a dosiahlo historicky najhoršie umiestnenie od jeho zaradenia do tohto medzinárodného porovnania.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM