Svet Kultúra Zo zahraničia

Zomrel bývalý bubeník skupiny The Cure (†68) Andy Anderson

Bývalý bubeník britskej rockovej skupiny The Cure Andy Anderson zomrel v utorok vo veku 68 rokov. Informoval o tom časopis Rolling Stone.

Ilustračný obrázok k článku Zomrel bývalý bubeník skupiny The Cure (†68) Andy Anderson
Zdroj: TASR

Anderson iba minulý týždeň na sociálnej sieti Facebook oznámil, že má rakovinu v konečnom štádiu.

Správy o hudobníkovej smrti potvrdil zakladajúci člen The Cure Lol Tolhurst. „Andy Anderson bol naozajstným džentlmenom a výborným hudobníkom s obrovským zmyslom pre humor, ktorý si zachoval až do konca – bol to jasný dôkaz jeho krásneho ducha na poslednej ceste. Cítime sa požehnaní, že sme ho poznali,“ tvítoval Tolhurst.

Anderson sa stal členom The Cure v roku 1983. Jeho prvými príspevkami boli dve skladby z kompilácie Japanese Whispers. Anderson taktiež pomohol Tolhurstvi a frontmanovi Robertovi Smithovi nahrať štúdiový album The Top (1984). Objavil sa aj na živom albume Concert: The Cure Live (1984).

Po čase strávenom so skupinou The Cure sa Anderson vydal na dlhú a úspešnú cestu štúdiového hudobníka. Spolupracoval s viacerými význačnými interpretmi ako Iggy Pop, Peter Gabriel, Edwyn Collins, Midge Ure, Mike Oldfield, Jimmy Somerville, Glen Matlock, Isaac Hayes, Steve Hillage či Jason Donovan.

V poslednom období pracoval extenzívne ako sólový umelec a napriek tomu, že počas života nevydal žiadny album, na webovej stránke YouTube zverejnil množstvo vlastných skladieb pod prezývkou AAMuzik.

Anderson sa narodil v januári 1951 v londýnskej štvrti West Ham. Profesionálnym hudobníkom sa stal, keď začal spolupracovať s členmi skupiny Hawkwind na ich rozličných projektoch. V roku 1983 absolvoval s touto skupinou turné. Hral i na jedinom albume skupiny The Glove – Blue Sunshine (1983).

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM