Správy Zo zahraničia

Zomrel poľský kardinál Gulbinowicz: Bol obvinený zo sexuálneho zneužívania

Poľský kardinál Henryk Gulbinowicz zomrel iba niekoľko dní po tom, ako naňho Vatikán uvalil sankcie v súvislosti so sexuálnym obťažovaním.

Ilustračný obrázok k článku Zomrel poľský kardinál Gulbinowicz: Bol obvinený zo sexuálneho zneužívania
Zdroj: TASR/AP

Vo veku 97 rokov zomrel v pondelok popredný poľský kardinál Henryk Gulbinowicz, iba niekoľko dní po tom, ako naňho Vatikán uvalil sankcie v súvislosti so sexuálnym obťažovaním seminaristu a krytím obdobného zneužívania v inom prípade.

Informovala o tom tlačová agentúra AP. Vatikánska nunciatúra v Poľsku krátko predtým uviedla, že Gulbinowicz – vyslúžilý arcibiskup mesta Vroclav – dostal zákaz používať biskupské insígnie a zúčastňovať sa na akýchkoľvek náboženských či občianskych podujatiach.

Prípad uzavreli

Kedysi rešpektovanému kardinálovi, ktorý v 80. rokoch podporoval prodemokratické hnutie Solidarita, odňali tiež právo na pohreb v katedrále i nárok byť pochovaný v chráme. Niekoľko dní po tomto oznámení Gulbinowicza hospitalizovali vo Vroclave a bol v bezvedomí.

Vroclavská prokuratúra vlani začala vyšetrovanie údajného sexuálneho zneužívania seminaristu zo strany Gulbinowicza v 90. rokoch, ale prípad sa pre príliš veľkú časovú priepasť uzavrel.

Gulbinowicz bol spomínaný aj v nedávnom poľskom televíznom dokumente s názvom „Nepovedz nikomu“ o kňazoch dopúšťajúcich sa sexuálnych deliktov a snahách o ich utajenie.

Ďalšie obvinenie

V dokumente sa tvrdí, že Gulbinowicz chránil kňaza podozrivého zo zneužívania maloletých. Gulbinowicz ho mal uchrániť pred zatknutím tým, že sa zaňho zaručil.

Proti zosnulému kardinálovi boli nedávno vznesené aj obvinenia, že pôsobil ako informátor komunistickej tajnej služby.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM