Zo zahraničia

Zomrela Dana Němcová: Bola jednou z najvýraznejších československých disidentiek

Zomrela žena, ktorá bola jedna z prvých, ktorá podpísala Chartu 77. V roku 1998 získala české štátne vyznamenanie - Medailu Za zásluhy.

Ilustračný obrázok k článku Zomrela Dana Němcová: Bola jednou z najvýraznejších československých disidentiek
Zdroj: Paměť národa/Lukáš Žentel

Vo veku 89 rokov zomrela jedna z najvýraznejších osobností československého disentu Dana Němcová. Ako jedna z prvých podpísala Chartu 77, po Nežnej revolúcii sa angažovala v pomoci utečencom. Informuje spravodajkyňa TASR v Prahe na základe informácií stanice ČT24 a servera Novinky.cz.

Významná osobnosť

Němcová vyštudovala psychológiu na pražskej Filozofickej fakulte. Počas štúdií sa vydala za katolíckeho aktivistu Jiřího Němca, s ktorým mala sedem detí. Do konfliktu s režimom sa dostali počas normalizácie, pretože podporovali undergroundovú kultúru. V tom období sa Němcová podieľala aj na vzniku Výboru na obranu nespravodlivo stíhaných (VONS). Čelila prenasledovaniu a výsluchom a koncom sedemdesiatych rokov bola aj podmienečne odsúdená.

Počas demonštrácií v novembri 1989 Dana Němcová vystupovala ako hovorkyňa Charty 77. Bola tiež jednou zo spoluzakladateliek Občianskeho fóra, začiatkom deväťdesiatych rokov bola krátko poslankyňou.

Založila bezplatnú Poradňu pre utečencov a až do svojej smrti bola v správnej rade Výboru dobrej vôle – Nadácie Olgy Havlovej. V roku 1998 získala české štátne vyznamenanie – Medailu Za zásluhy.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM