Webnoviny - Svet

Zrušenie koncesií by vláda mala prerokovať koncom let

WEBNOVINY.SK

Minister kultúry Daniel KrajcerFoto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Vláda by mala zmenu financovania verejnoprávnych médií – Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) prerokovať pravdepodobne po letných prázdninách, koncom augusta. Predpokladá to minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) – predkladateľ návrhu novely zákona o RTVS. Navrhuje v ňom zrušenie súčasných hlavných zdrojov RTVS – tzv. koncesií a aj príspevku od štátu poskytovaného na základe zmluvy so štátom. Nahradiť ich má každoročný príspevok zo štátneho rozpočtu.

„Nikdy sa nestalo, že by som spochybňoval to, že tento návrh príde a to sa presne udialo, tento návrh som predložil, tak ako som to hovoril pred niekoľkými mesiacmi, tak ako je to v programovom vyhlásení vlády, tak ako je to v programe SaS a tak ako sme presvedčení o tom, že je to jednoducho správna vec. – Tak sa to udialo. Je to teraz v medzirezortnom pripomienkovom konaní,“ povedal v utorok 21. júna na tlačovej besede médiám minister Daniel Krajcer. Keď zazneli otázky, ako návrh vníma ministerstvo financií, Krajcer odpovedal, „že je potrebné rokovať a že ministerstvo financií zatiaľ avizuje, že nemá k dispozícii toľko finančných prostriedkov a že to bude o rokovaniach“.

Návrh na zrušenie koncesií predložilo Ministerstvo kultúry SR do medzirezortného pripomienkového konania 14. júna. V novele zákona o RTVS sa navrhuje nielen zrušenie koncesionárskych poplatkov, ale aj zvýšenie platu šéfa zo štvornásobku na sedemnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Podľa návrhu by sa od budúceho roka mali tzv. koncesionárske poplatky (úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania) stať minulosťou a hlavným príjmom verejnoprávneho RTVS bude každoročný príspevok zo štátneho rozpočtu. Navrhuje sa aj zrušenie príspevku od štátu poskytovaného na základe zmluvy so štátom.

Výška ročného príspevku pre Rozhlas a televíziu Slovenska sa má odvíjať od hrubého domáceho produktu SR. Podľa návrhu bude RTVS dostávať 0,142 percenta z HDP. Keďže výška hrubého domáceho produktu za konkrétny kalendárny rok je známa až s určitým časovým odstupom a rozpočet RTVS treba pripraviť s predstihom, výška príspevku sa bude odvíjať od výšky HDP spred dvoch rokov. V roku 2012, kedy by mala novela nadobudnúť účinnosť, bude hospodáriť RTVS so sumou 93 578 000 eur, keďže hrubý domáci produkt za rok 2010 bol 65,9 mld. eur. V prípade nepriaznivej ekonomickej situácie krajiny bude štát podľa novely povinný poskytnúť RTVS sumu stanovenú na 90 000 000 eur, čo je minimum potrebné pre zabezpečenie hlavnej činnosti verejnoprávneho média. V tomto roku chce RTVS na koncesionárskych poplatkoch vybrať podľa platného rozpočtu 75 miliónov eur, čo je o milión menej, než v roku 2010. Celkové príjmy majú dosiahnuť do 100 miliónov, výdavky sú naplánované na 105 miliónov.

Zrušenie koncesionárskych poplatkov už v minulom volebnom období v parlamente navrhovali poslanci SDKÚ-DS. Počítali však so štedrejším modelom – rozhlas a televízia by spoločne dostali 0,9 percenta celkových výdavkov zo štátneho rozpočtu, podľa tohtoročného rozpočtu by to bolo 152,6 milióna eur.

Okrem zrušenia koncesionárskych poplatkov prináša novela aj vyšší plat pre šéfa RTVS. Ten by sa mal zo súčasného štvornásobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorá je v tomto roku 769 eur, zvýšiť na sedemnásobok. Kým aktuálne generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková zarobí mesačne 3 076 eur, po schválení novely si mesačne prilepší na 5 383 eur. Minister kultúry Daniel Krajcer hneď po opätovnom schválení prezidentom vetovaného zákona o RTVS v decembri minulého roka avizoval, že plat riaditeľa budú riešiť. Pôvodne mal totiž generálny riaditeľ RTVS dostávať deväťnásobok, no poslanci sa priklonili k pripomienke Ivana Gašparoviča a odhlasovali štvornásobok. Krajcer už vtedy vyhlásil, že sa zrejme dohodnú na sedemnásobku, ktorý rezort zo začiatku presadzoval.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM