Webnoviny - Svet

Zrušenie trestnoprávnej imunity je hotové, rozhodnú v júni

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. mája (WEBNOVINY) – Paragrafové znenie návrhu na zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov je už pripravené, na texte sa zhodli predsedovia všetkých poslaneckých klubov a spoločne ho predkladajú do parlamentu.

Z návrhu vyplýva, že 1. septembra, teda na 20. výročie schválenia slovenskej ústavy, už poslanci touto výsadou nebudú disponovať. „Dôvodom na zrušenie poslaneckej imunity je zrovnoprávnenie s ostatnými občanmi SR,“ píšu autori v dôvodovej správe.

Členovia snemovne budú nepostihnuteľní len za výroky prednesené v parlamentnej sále a orgánoch Národnej rady SR a za hlasovanie v nich, a to aj po zániku ich poslaneckého mandátu.

Istú výhodu v porovnaní s bežnými občanmi si zákonodarcovia predsa len ponechajú – na ich vzatie do väzby bude potrebný súhlas parlamentu a na zadržanie v prípade pristihnutia pri páchaní trestného činu bude potrebný súhlas mandátového a imunitného výboru. V opačnom prípade budú okamžite prepustení.

Na schválenie novelizácie ústavy je potrebný súhlas 90 poslancov, vzhľadom na politické vyhlásenia a dohody je v tomto prípade podpora jasnej väčšiny snemovne takmer istá. Technicky návrh pozostáva z dvoch noviel – Ústavy SR a Trestného poriadku.

Sudcov Ústavného súdu SR sa zmena nedotkne a trestnoprávna imunita im zostane v rozsahu, akým momentálne disponujú členovia národnej rady. „V tejto chvíli budeme plniť objednávku v tom rozsahu, v akom ju chápeme, že od verejnosti prišla, to je zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov,“ vysvetlil 16. mája Radoslav Procházka (KDH), člen pracovnej skupiny, ktorá zrušenie imunity chystala. Predseda parlamentu Pavol Paška zmeny v tejto oblasti do budúcnosti nevylúčil.

Priestupkovú imunitu si poslanci zrušili koncom predchádzajúceho volebného obdobia.

Aby mohlo zrušenie trestnoprávnej imunity úspešne prejsť tromi čítaniami a byť účinné od 1. septembra, parlament sa ním bude zaoberať už na júnovej schôdzi. Jej začiatok je naplánovaný na 19. júna. Pod návrhom je okrem predsedov všetkých parlamentných poslaneckých klubov podpísaný aj šéf národnej rady Pavol Paška.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM