Webnoviny - Svet

Zrušte voľby, žiadajú organizátori protestov Gorila

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Predčasné voľby do Národnej rady SR, ktoré sa uskutočnia 10. marca, „sú nedemokratické, protiústavné a amorálne“, povedal médiám jeden z organizátorov protestov Gorila Banská Bystrica Peter Karailiev.

Organizátori protestov Gorila Banská Bystrica preto žiadajú zrušenie predčasných volieb a zmeny v ústave.

Do zmien v Ústave SR, ktoré majú zaručiť demokratické voľby, by mala krajine vládnuť úradnícka vláda.

„Preto sme sformulovali otvorenú výzvu prezidentovi SR, predsedovi Národnej rady SR, ombudsmanovi a ďalším štátnym inštitúciám,“ povedal ďalej médiám Karailiev počas odovzdávania výzvy vo forme otvoreného listu do podateľne Kancelárie prezidenta SR.

Vo výzve žiadajú zrušenie predčasných volieb, ich vyhlásenie totiž považujú za protiústavné.

„Ústava nepamätá na skrátenie volebného obdobia tak, ako to oni urobili. V podstate sa jedná o prelomenie ústavy, čo v demokratických krajinách nie je možné,“ konštatoval Peter Karailiev.

Dodal, že každý občan má právo vykonávať veci verejné priamo alebo voľbou zástupcov. Volebný zákon však neumožňuje občanom priamy výkon, ale len cez politické strany. „Je to v rozpore s ľudskými a občianskymi právami,“ doplnil Karailiev.

Organizátori protestov Gorila Banská Bystrica si nemyslia, že by s požiadavkami sformulovanými necelé dva týždne pred voľbami prišli neskoro, keď už na prípravu volieb boli minuté milióny. „My sme jednoducho zrazu zistili, že pre politické strany je ústava len zdrap papiera, že nakladajú s tým, ako oni chcú,“ povedal ďalej Karailiev.

Obrazom: Štvrtý protest Gorila

Upozorňujú, že politické strany, ktoré vo voľbách získajú viac ako tri percentá, dostanú finančný príspevok na činnosť. „Za každý hlas zinkasujú 7,60,“ dodal Peter Karailiev s tým, že strany si v sumáre rozdelia desiatky miliónov eur.

„Prezident republiky si výzvu organizátorov protestov Gorila prečítal. Hlava štátu voľby do NR SR nevyhlasuje a teda ich ani nemôže zrušiť,“ reagoval na výzvu hovorca prezidenta SR Marek Trubač.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM