Webnoviny - Svet

ZSE Distribúcia rokuje s ÚRSO o prevádzkovom poriadku

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/APBRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Spoločnosť ZSE Distribúcia, a.s. už rokuje s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o novom prevádzkovom poriadku. V ňom chce regulačný úrad zjednotiť a zjednodušiť pravidlá pri zmene sadzby za dodávku elektrickej energie pre spoločné priestory v obytných domoch. "Vo veci prevádzkového poriadku vedieme dialóg s ÚRSO i naďalej. Sme toho názoru, že poriadok, ktorý nám regulačný úrad schválil a umožňuje nám žiadať príslušné dokumenty sa síce môže časti zákazníkov zdať ako zbytočne zložitý pri získavaní sadzby pre spoločné priestory bytových domov, našou snahou v tomto smere však nie je komplikovať život správcom bytových domov, ale zachovať spravodlivé podmienky podnikania pre podnikateľské subjekty,“ uviedol na margo vlastnej iniciatívy regulačného úradu v otázke zmeny prevádzkového poriadku hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský.

Podľa regulačného úradu prax a podnety občanov a organizácií k tejto záležitosti ukázali, že regionálne distribučné sústavy pristúpili k stanoveniu podkladov s rozličným stupňom náročnosti ich dokazovania. „Najmä spoločnosť ZSE Distribúcia požaduje enormné množstvo podkladov a rozličných potvrdení, ktoré prakticky znemožňujú zmenu sadzby uskutočniť,“ informoval hovorca ÚRSO Miroslav Lupták. "ZSE Distribúcia nesie zodpovednosť za kvalitu a spoľahlivosť distribučnej siete. Preto musí mať istotu, že kapacita siete určená pre domácnosti je využívaná na tieto účely. Zjednodušene povedané, ak si otvoríte reštauráciu na ulici, platíte distribučné poplatky pre podnikateľov, ale v prízemí bytového domu ma majiteľ reštaurácie teoretickú možnosť fungovať s výhodnejšou sadzbou určenou pre domácnosti. A žiaľ je to tak, že sa nemôžeme spoľahnúť len na čestné prehlásenie správcu domu, že v spoločných priestoroch nikto nepodniká,“ reagoval Orlovský.

Spoločnosť Východoslovenská distribučná a.s. (VSD) nepovažuje svoje momentálne platné pravidlá súvisiace s priznávaním sadzieb pre bytové spoločenstvá za neprimerane byrokratické. “Rešpektujeme však právo regulačného úradu na iniciovanie konania vo veci úpravy pravidiel priznávania sadzieb pre bytové spoločenstvá. Veríme že prípadná úprava podmienok zohľadní potrebu preukázať relevantným spôsobom zo strany žiadateľov, že spoločné priestory sú naozaj využívané len domácnosťami, tak ako to definuje výnos ÚRSO,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Východoslovenskej energetiky Andrea Danihelová. Nové pravidlá v prevádzkových poriadkoch prevádzkovateľov distribučných sústav by mali byť známe koncom tohto mesiaca. “Spoločnosti musia rozhodnutie úradu rešpektovať bez výhrad,“ zdôraznil Lupták.

Spoločnosti dodávajúce elektrickú energiu si v súčasnosti za elektrinu minutú v spoločných priestoroch účtujú ceny ako pri podnikoch. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v minulom roku vydal výnos, ktorý od začiatku tohto roka umožňuje zmenu sadzby pre spoločné nebytové priestory obytných domov na sadzbu ako za dodávku elektriny pre domácnosti. Podmienkou je však preukázanie príslušných podkladov, ktoré sú vymedzené v prevádzkových poriadkoch prevádzkovateľov distribučných sústav. Podľa správcovských spoločností sú tieto pravidlá veľmi byrokraticky nastavené, čo podľa nich vlastne znemožňuje zmenu sadzby. “Cieľom postupu je zabrániť zneužívaniu sadzieb určených pre domácnosti na podnikateľské účely. Chránime tým domácnosti a chránime tým aj podnikateľov, ktorí nepodnikajú v bytových priestoroch. Problematiku, ktorú nastolili správcovia bytových domov preto vnímame ako sekundárnu a smerujúcu k vytváraniu ďalších zvýhodňovaných podskupín, čo umožňuje nedokonalosť príslušných predpisov a lobistický tlak rôznych záujmových skupín,“ uzavrel Orlovský.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM