Regióny

Zubria zvernica slávi jubileum: Za 60 rokov sa tu narodilo vyše 200 mláďat

Zubria zvernica v Topoľčiankach oslavuje 60. výročie svojho založenia. Počas jej existencie sa v nej narodilo vyše 200 zubrích mláďat.

Ilustračný obrázok k článku Zubria zvernica slávi jubileum: Za 60 rokov sa tu narodilo vyše 200 mláďat
Zdroj: TASR

V zubrej zvernici aktuálne žije 23 jedincov, z toho 12 samcov a 11 samíc. „Najstarším jedincom v stáde je takmer 23-ročná krava narodená v Topoľčiankach, ktorá ešte aj v minulom roku priviedla na svet zdravé životaschopné mláďa. Dominantným býkom je Egilmez, 9-ročný býk dovezený do Topoľčianok v roku 2012 z Nemecka," uviedol Martin Sýkora z topoľčianskeho odštepného závodu Lesov SR, š.p .

Záchrana zubra

Zubor lesný bol v minulosti rozšírený nielen v celej Európe i horách Kaukazu, ale hojne žil aj na území Slovenska. V strednej Európe bol vyhubený v 18. storočí, iba v Poľsku sa zachoval vo voľnej prírode až do 20. storočia. V auguste 1923 vznikla Európska spoločnosť pre záchranu zubra. V tom čase žilo na celom svete posledných 56 zubrov, všetky v zajatí. Evidované zubry nechali cieľavedome páriť a už v roku 1938 žilo na svete 94 zubrov, po vojne v roku 1953 už 184 zubrov. V roku 1980 žilo na celom svete vo všetkých zoologických záhradách, zverniciach a v národných parkoch vyše 2000 zubrov, čo znamenalo preradenie zubra v Červenej knihe IUCN zo štatútu krajne ohrozených živočíchov medzi živočíchy zachránené. Dnes žije v Európe vo zverniciach a vo voľnej prírode približne 4000 zubrov.

Chov vo zverniciach

S klesajúcim počtom zubrov vo voľnej prírode na území dnešného Slovenska sa i tu množili pokusy o jeho chov vo zverniciach bohatých šľachticov. Najstarší doklad o chove zubrov vo zvernici na Slovensku pochádza z roku 1568. Posledné súkromné chovy zanikli po roku 1945.

Novodobá história chovu zubrov na Slovensku sa začala v roku 1957, keď boli do Vysokých Tatier dovezené dva zubry z Poľska. Bol to známy zubor Putifár a zubrica Pumarka.

Tatranský projekt sa napokon nepodarilo zrealizovať, preto sa začiatkom roku 1958 definitívne rozhodlo začať so stavbou zvernice v lokalite Cerianky. Prvé zubry do tejto lokality boli privezené vo februári 1958, zubor Bereg a zubrica Beglianka boli darom vtedajšej sovietskej vlády Československej republike.

V roku 1959 boli do topoľčianskej zvernice prevezené aj zubry z Tatier. Prvý prírastok v Zubrej zvernici Topoľčianky bol zaznamenaný 1. júna 1961. Bol pomenovaný Sivko, pretože na základe medzinárodnej dohody všetky zubry narodené v Topoľčiankach musia mať meno so začiatočnou slabikou „Si".

V súčasnosti sa zubor lesný pomaly navracia do voľnej prírody i na Slovensku, konkrétne v Poloninách. Záujem o zubriu zvernicu sa z roka na rok zvyšuje. Lesy SR pri príležitosti 50. výročia vzniku zvernice v roku 2008 otvorili Lesnícky náučný chodník, ktorý na 10 paneloch oboznamuje návštevníkov s históriou chovu zubra v Topoľčiankach. Náučný chodník je vedený nenáročným terénom s veľmi malým výškovým prevýšením, ktorý pohodlne absolvujú aj menej zdatní návštevníci približne za hodinu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM