Webnoviny - Svet

Zúfalí Lotyši predávajú medaily

WEBNOVINY.SK

Ilustračné fotoFoto: SITA/APRIGA 23. novembra (WEBNOVINY) – Paralympijský víťaz v hode diskom a vrhu guľou Aigars Apinis a člen bronzovej posádky štvorbobov zo zimných olympijských hier 1988 v Calgary Juris Tone chcú predať svoje medaily, aby získali 33-tisíc latsov (46 955 eur) pre štart lotyšskej výpravy na šampionáte telesne postihnutých atlétov na Novom Zélande.

„Štát nemôže poskytnúť prostriedky, preto si nemôžeme dovoliť cestovať na Nový Zéland. Je to akt číreho zúfalstva,“ vysvetlila motiváciu prezidentka Lotyšského paralympijského výboru Daiga Dadziteová. Atletické majstrovstvá sveta organizované Medzinárodným paralympijským výborom sa uskutočnia 15. januára – 1. februára 2010 v novozé­landskom meste Christchurch.

Apinis má v zbierke bronzy z disku a gule z PH 2000 v Sydney, na PH 2004 v Aténach získal zlato v disku, v Pekingu 2008 ho obhájil a pridal striebro vo vrhu guľou. Zatiaľ má v pláne ponúknuť na predaj iba svoj prvý kov najnižšej hodnoty.

Tone svoj bronz dostal ešte ako reprezentant Sovietskeho zväzu. „Musíme svoju pozornosť upriamiť aj na postihnutých športovcov a pomôcť im. Nemá cenu uchovávať medailu doma ako nejakú relikviu. Morálne by tým strácala na hodnote,“ povedal Tone.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM