Webnoviny - Svet

Zuzula si pochvaľuje Nový Zéland,pobyt splnil účel

WEBNOVINY.SK

Veronika Zuzulová Foto: SITA/Tomáš BenedikovičBRA­TISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – "Jeden z najlepších letných tréningových pobytov. Výborné podmienky, príjemní ľudia,” takto zhodnotil zjazdársky tréner Timotej Zuzula uplynulé prípravné obdobie, ktoré strávili spoločne s dcérou Veronikou na Novom Zélande. Svoje slová v rozhovore pre Slovenský rozhlas postupne rozmenil na drobnejšie: “Využívali sme služby troch lyžiarskych stredísk. Vystriedali sme oveľa viac kopcov, ako sme mali možnosť po iné roky. Trénovali sme s Nórkami, Švédkami a párkrát aj Nemkami.” Po minulé roky chodievali Zuzulovci v lete za snehom do Južnej Ameriky, ale teraz mali šťastie aj v tom, že v Argentíne a Čile neboli až také dobré snehové podmienky ako práve na Novom Zélande. “Napríklad Nór Svindal po dvoch týždňoch mal odcestovať na tréning zjazdu a super G do Čile, ale zostal napokon na Zélande,” uviedol na vysvetlenie Zuzula.

Denný tréningový režim jeho dcéry prebiehal počas piatich týždňov prípravy v zabehaných koľajach. Ráno o piatej alebo najneskôr o pol šiestej vstávanie a o siedmej už ostré zarezávanie na kopci. Trénovalo sa zväčša do jedenástej, potom nasledovala pauza, popoludní kondičný tréning, a večer regenerácia a masáž. “Striedali sme cykly tri dni tréning, potom deň voľna, alebo štyri dni tréning a potom voľno. Hlavný zámer bol trénovať technické disciplíny a možno skúsiť super G pre superkombináciu. Veronika začala trénovať aj na super G lyžiach, no nemala z toho dobrý pocit a po peripetiách z posledných dvoch rokov sme napokon skonštatovali, že to nemá zmysel siliť ju do rýchlejších disciplíne,” podotkol Zuzula. Desiata slalomárka z tohtoročných ZOH vo Vancouveri absolvovala počas prípravy u „protinožcov“ v stredisku Coronet Peak aj troje súťažné preteky. A bola úspešná – stala sa medzinárodnou majsterkou Nového Zélandu v slalome, v „obráku“ skončila druhá. Potom vyhrala aj obrovský slalom Austrálsko-novozélandského pohára. „Konkurenciu na štarte by som prirovnal k Európskemu poháru. Tešia ma najmä jej výsledky v obrovskom slalome. Získala slušné FIS-body, momentálne by sa vo svetovom rankingu tejto disciplíny mala pohybovať niekde okolo 35. miesta,“ komentoval Zuzula.

Zuzulovci zažili počas pobytu na Novom Zélande aj niekoľko miestnych prírodných “špecialít” vrátane zemetrasení či silného vetra, ktorý ich raz nepustil zo svahu dolu a museli jednu z nocí prespať na zemi v reštaurácii. Vo voľnom čase mohli chodiť na golf, ale vyskúšali si radšej adrenalínovo výkonnejší bungee jumping. “Bol tam most, z ktorého sa skákal vôbec prvý bungee na svete, tak sme to vyskúšali. Navyše na Deň otcov sme traja tréneri skákali za polovičnú cenu. Vyskúšala to aj Veronika, ktorý si to nechala nastaviť tak, že sa ponorila po hruď do vody. Je to úžasný pocit, keď sa skáče do vzduchoprázdna,” opísal svoje pocity s odstupom čase Zuzula.

Veronika Zuzulová sa aktuálne nachádza vo francúzskom Annecy, ktoré sa stalo pre ňu od apríla tohto roku druhým domovom. Pohybuje sa tam v miestnej lyžiarskom komunite, čo je z hľadiska jej ďalšej kariéry vítaná zmena. Uvedomuje si to aj jej otec a tréner. “Dostala sa tam do lyžiarskeho prostredia a to doma na Slovensku nemala. Teraz tam má na programe kondičný tréning. Stretávame sa 3. októbra, keď máme naplánovaný výjazd na ľadovec,” doplnil Zuzula.

Svetový pohár 2011/12 v alpskom lyžovaní štartuje tradične predsunutým úvodom 23.-24. októbra na ľadovci v rakúskom Söldene, kde bude na programe obrovský slalom mužov aj žien. Okrem silnejšieho slalomu by sa V. Zuzulová chcela v nastávajúcej sezóne SP plnohodnotne venovať aj najtechnickejšej disciplíne, čiže obrovskému slalomu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM