Jakub Forgács Regióny

Zvolen s unikátnym prvenstvom. NOVINKOU autobusy, aké inde v Európe nejazdia

V meste pod Pustým hradom sa budeme môcť vďaka jedinečnému projektu povoziť špeciálnymi autobusmi. Čím sa líšia od bežných?

Ilustračný obrázok k článku Zvolen s unikátnym prvenstvom. NOVINKOU autobusy, aké inde v Európe nejazdia
Zdroj: TASR

Mesto Zvolen a spoločnosť SAD Zvolen budú realizátormi pilotnej európskej prevádzky 15 LNG autobusov a jednej LNG čerpacej stanice. Projekt s názvom LNGAFT – Liquefied Natural Gas as Alternative Fuel for Transport (Skvapalnený zemný plyn ako alternatívne palivo pre dopravu), ktorý pilotnú prevádzku zastrešuje, je spolufinancovaný Európskou úniou z nástroja CEF (Connecting Europe Facility) sumou viac ako 4,15 milióna eur. Zodpovedným za koordináciu projektu je európske zoskupenie hospodárskych záujmov Danube LNG.

Projekt LNGAFT napĺňa Smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2014/94/EÚ z 22. októbra 2014 o zavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá a definuje spoločný rámec opatrení na využitie infraštruktúry pre alternatívne palivá v Európskej únii, aby sa minimalizovala závislosť od ropy a zmiernil negatívny vplyv dopravy na životné prostredie.

Počas 39 mesiacov (október 2016 – december 2019) výrazne zvýši poznatky o problematike ekologickej verejnej dopravy a navrhne opatrenia, ktoré povedú k dekarbonizácii a ekologizácii verejnej dopravy. Cieľom projektu je podporiť využívanie alternatívneho paliva LNG na cestách v celej Európe – predovšetkým na Slovensku a v susedných krajinách, a preto významne prispieva k európskej stratégii zavádzania alternatívnych pa­lív.

„Som nesmierne rada, že práve naše mesto môže pomôcť k zavedeniu nového ekologického paliva do praxe, a to dokonca v celoeurópskom meradle,“ zhodnotila účasť mesta Zvolen v projekte primátorka Lenka Balkovičová.

Pilotný projekt bude prostredníctvom vyhodnotenia dát a nadobudnutými skúsenosťami prevádzkovateľa LNG technológiou prispievať k ich inovácii a vytvoreniu poznatkovej bázy pre ďalší rozvoj tejto technológie na Slovensku. Konsolidované výsledky budú publikované na národnej i európskej úrovni a budú obsahovať plán v prvom rade pre regionálnu a národnú politiku na slovenskom trhu a budú prípadne aplikované pre ostatné členské štáty podporujúce rozhodnutia na národnej a nadnárodnej úrovni o skvapalnenom zemnom plyne pre cestnú dopravu a infraštruktúru. Informoval Peter Vyžinkár z Danube LNG.

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj zábery Zvolena od mladého fotografa Petra!

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Krásy Zvolena zachytené mladým fotografom
15
Galéria
Foto: Peter Braciník
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM