Správy

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo na horách: Situáciu zhoršilo sneženie

Vo všetkých slovenských pohoriach platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, situáciu v posledných dvoch dňoch zhoršilo sneženie spojené s vetrom.

Ilustračný obrázok k článku Zvýšené lavínové nebezpečenstvo na horách: Situáciu zhoršilo sneženie
Zdroj: TASR

Ako informoval Pavel Krajčí zo Strediská lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku, za posledné dva dni pribudlo do 30 centimetrov nového snehu, padal na tvrdý zľadovatený sneh, čo podľa neho spôsobuje problémy.

„Nebezpečné sú južné, juhovýchodné a juhozápadné svahy, kde bol sneh ukladaný vetrom a vznikli tu snehové vankúše a dosky. Teplota pri snežení nebola v stredných polohách veľmi nízka, čo je z hľadiska stability snehu dobré, vo vysokých polohách 1500 metrov bolo chladnejšie, preto aj nový sneh môže byť horšie spojený so starším snehom. Na strmých svahoch je pravdepodobný aj výskyt menších samovoľných lavín z nového snehu,“ doplnil Krajčí s tým, že tendencia zvýšeného lavínového nebezpečenstva potrvá v pohoriach aj naďalej.

V sobotu ráno bolo podľa neho na horách polooblačno s miernym vetrom. Počas dňa by malo byť na horách jasno. Na podhorí sa môže objaviť hmla alebo nízka oblačnosť. Postupne bude oblačnosť pribúdať. „Za posledných 24 hodín pripadlo ďalších päť až 15 centimetrov nového snehu. Sneh je nerovnomerne rozmiestnený, niekde sa stále môžu nachádzať vyfúkané ľadové plochy. Inde je, naopak, nafúkané väčšie množstvo snehu vo forme vankúšov a dosiek,“ uzavrel Krajčí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM