Webnoviny - Svet

Zvýšenie DPH prešlo do druhého čítania

WEBNOVINY.SK

ľava: Poslanec NR SR za stranu Smer- SD a predseda výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj Igor Choma, poslanec NR SR za stranu Smer-SD a predseda výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Dušan Čaplovič a podpredseda NR SR Robert Fico (dole) počas 7. schôdze NR SR. Bratislava, 12. október 2010. Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Parlament posunul do druhého čítania návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty. Od nového roka by sa mala podľa tejto novely dočasne zvýšiť základná sadzba dane z 19 % na 20 % a zároveň by sa mala zrušiť znížená sadzba DPH vo výške 6 %, ktorá sa uplatňuje na predaj potravín z dvora. Zvýšenie základnej sadzby dane pripravilo ministerstvo financií ako dočasné opatrenie, ktorého platnosť skončí, keď schodok verejnej správy dosiahne úroveň menej ako 3 % hrubého domáceho produktu.

„V období od 1. januára 2011 do posledného dňa kalendárneho roka, v ktorom Európska komisia uverejní údaje o tom, že aktuálny schodok verejnej správy Slovenskej republiky je menej ako 3 %, je základná sadzba dane na tovary a služby 20 % zo základu dane,“ uvádza ministerstvo v návrhu novely zákona.

Paška: Nenájdeme skupinu, ktorej nerobíte zleZámerom súčasnej vlády je podľa predsedu poslaneckého klubu Smer-SD Pavla Pašku dostať Slovensko na kolená. „Chcete vytvoriť obrovskú dispozíciu pre jediné, čo viete, a to je rozpredaj národného majetku, bohatstva, privatizáciu a ožobráčenie ľudí,“ povedal v rozprave k návrhu novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH). Cieľom vlády je podľa neho len zdražovanie a znižovanie sociálneho štandardu ľudí. „Nenájdeme možno skupinu, ktorej nerobíte zle,“ povedal.

Paška poukázal na to, že hospodársky rast na Slovensku bol v druhom štvrťroku tohto roka vyšší, ako boli pôvodné predikcie analytikov. „Táto vláda mala na to asi taký vplyv, ako na to, či je na Marse voda alebo nie,“ odkázal vládnej koalícii. Zdôraznil tiež to, že bývalá koalícia odovzdávala svoje vládnutie súčasnej garnitúre pri poklese miery nezamestnanosti na Slovensku.

„Dnes prichádzajú opatrenia, ktoré vraj majú naštartovať hospodársky rast a ktoré vraj možno v roku 2012 ponúknu ľuďom viac práce a bude menej nezamestnaných,“ povedal Paška. Súčasná vláda pritom podľa neho pred voľbami hovorila o znižovaní odvodového zaťaženia a daní. „Všetko ide hore,“ povedal Paška. Vládu obvinil z „obrovského farizejstva, klamstva a podvodu na ľudí“.

Od začiatku budúceho roka by sa mala dočasne zvýšiť základná sadzba dane z 19 % na 20 % a zároveň by sa mala zrušiť znížená sadzba DPH vo výške 6 %, ktorá sa uplatňuje na predaj potravín z dvora. Zvýšenie základnej sadzby dane pripravilo ministerstvo ako dočasné opatrenie, ktorého platnosť sa skončí, keď schodok verejnej správy dosiahne úroveň menej ako 3 % hrubého domáceho produktu.

Mikloš odmieta tvrdenia o enormnom zdražovaní"Budú sa v dôsledku opatrení, ktoré prijímame, zvyšovať aj ceny a samozrejme, že náklady toho ponesú, žiaľbohu, ľudia," povedal v parlamente v rozprave k návrhu novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH). Celkový vplyv všetkých vládnych opatrení na rast cien by mal byť podľa neho na úrovni jedného percenta. „Tento účet už bol vydaný za vašej vlády a dnes ho treba zaplatiť,“ odkázal opozícii.

Zvýšenie základnej sadzby DPH zo súčasných 19 % na 20 % označil Mikloš za „síce nemilé, ale nevyhnutné“. Takéto zvýšenie DPH nazval Ficovou daňou. „Súhlasím s tým, že je to neštandardné riešenie v tom zmysle, že je ako dočasné zapísané v zákone, ale sme v neštandardnej situácii a tak hľadáme aj neštandardné riešenia“. DPH podľa neho vláda dvíha nie preto, aby trápila ľudí, ale aby riešila zdedené problémy vo verejných financiách. „Ak by sme ich neriešili, až potom dôsledky na ľudí by boli enormné,“ dodal Mikloš.

Reakcia Richarda Sulíka na rozpravu Pavla Pašku

Prešiel aj návrh o zmenách v spotrebnej dani a zmeny v zdaňovaní príjmovVládnym návrhom novely zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu sa budú poslanci na nasledujúcej schôdzi zaoberať v druhom čítaní. Uhlie a zemný plyn použité teplárenskými spoločnosťami na výrobu tepla sa budú na základe novely zdaňovať spotrebnou daňou, a to zemný plyn vo výške 1,32 eura / MWh a uhlie vo výške 10,62 eura / t. Zemný plyn (CNG) používaný ako pohonná látka sa bude zdaňovať spotrebnou daňou vo výške 13,27 eura / MWh.

Poslanci posunuli do ďalšieho legislatívneho procesu návrh novely zákona o dani z príjmov. Ministerstvo financií v novele navrhuje obmedzenie niektorých výhod a výnimiek zo zdanenia. Zruší sa tak napríklad možnosť zníženia základu dane zdravotníckych pracovníkov o náklady na špecializačné vzdelávanie. Doterajšie oslobodenie od dane do výšky päťnásobku životného minima sa podľa nových pravidiel pri vymedzených príjmoch nahradí pevne stanovenou sumou 500 eur.

Rovnako rezort financií navrhuje zjednotiť paušálne výdavky u fyzických osôb s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti na jednotných 40 %. Jednou zo zmien je aj zjednotenie spôsobu odpisovania hmotného majetku obstaraného formou finančného prenájmu s inými formami obstarania.

Podľa nových pravidiel sa zruší aj oslobodenie príjmov z predaja nehnuteľností, v ktorých mal predávajúci trvalý pobyt najmenej dva roky. Zachovaná však zostáva podmienka vlastnenia nehnuteľnosti počas piatich rokov vrátane nehnuteľností nadobudnutých dedením. Ministerstvo v novele navrhuje aj zrušenie oslobodenia príjmov plynúcich z prenájmu a predaja majetku obcí a vyšších územných celkov ako aj ich rozpočtových organizácií. Zmeny by sa mali dotknúť aj nezdaniteľných časti základu dane, ktoré si môžu daňovníci uplatniť.

Ministerstvo totiž navrhlo obmedzenie uplatňovania nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na manželku len na tzv. aktívne príjmy. To znamená, že táto nezdaniteľná časť základu dane sa bude uplatňovať len v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti, z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Zruší sa aj nezdaniteľná časť základu dane na účelové sporenie, životné poistenie a doplnkové dôchodkové sporenie.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM