Webnoviny - Svet

Zvýšenie platov lekárov podľa LOZ nie je gréckou cestou

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár odmieta vyjadrenie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika o tom, že ich požiadavky na zvýšenie platov lekárov sú gréckou cestou. Ako uviedol na tlačovej besede, týmito slovami sa lekári cítia dotknutí a urazení. "Považuje za grécku cestu to, že lekári na Slovensku by chceli dostávať viac, ako je plat brigádnického študenta,“ zdôraznil.

Minister zdravotníctva podľa Kollára hrubo zavádza verejnosť, keď hovorí, že lekári chcú plat 4 tisíc eur. "Ak nám garantuje dodržiavanie Zákonníka práce, náš plat špičkového odborníka by bol len 2500 eur,“ uviedol odborársky šéf. Priemerná hodinová sadzba lekára je podľa odborárov v súčasnosti 4,7 eura, čo je podľa nich menej ako 5–6 eurová hodinová mzda hostesky. Odborári požadujú, aby hodinová sadzba pre začínajúceho lekára bola 7 eur. Podľa nich budú po roku 2013 na Slovensku najnižšie platy lekárov z okolitých krajín.

Podľa LOZ štát neoddlžil nemocnice, ale poisťovne

Šéf LOZ tvrdí, že stále nie je vyriešená ani jedna požiadavka lekárov. Ako uviedol, požiadavka na dodržiavanie Zákonníka práce je podľa ministra Uhliarika po vykonaných kontrolách bezproblémová. "Kým však nepovieme konkrétne kroky, ako bude zriadená náprava, nemôžeme v žiadnom prípade považovať túto požiadavku za vyriešenú,“ upozornil šéf LOZ.

Kollár nesúhlasí s tým, že požiadavku na dofinancovanie zdravotníctva minister splnil tým, že dal do systému 350 mil. eur a odpustil nemocniciam 120-miliónovú pôžičku. "Nejde o oddlženie nemocníc a zdravotníctva ako takého, ale o oddlženie poisťovní,“ tvrdí.

Oddlženie nemocníc môže EÚ považovať za nepovolenú štátnu pomoc

Zastavenie transformácie nemocníc je podľa šéfa LOZ len dočasné riešenie, o ktoré sa pričinil prezident Ivan Gašparovič. "Ak nebude zrušený zákon o transformácii nemocníc na akciové spoločnosti, nemôžeme ani v tomto prípade hovoriť o splnení tejto požiadavky lekárov,“ zdôraznil. Po voľbách bude podľa neho totiž tento problém opäť aktuálny.

Minister financií Ivan Mikloš považuje zastavenie transformácie nemocníc za veľmi zlé rozhodnutie. "Bude pokračovať neefektívne hospodárenie a zadlžovanie,“ uviedol na tlačovej besede. Vláda už podľa neho na oddlžovanie použila 306 mil. eur a zároveň odpustila nemocniciam návratnú finančnú výpomoc vo výške 128,4 mil. eur.

Ak sa podľa Mikloša nezrealizuje transformácia nemocníc, tak toto oddlženie bude považovať Európska únia za nepovolenú štátnu pomoc. "Aby sme sa vyhli pokutám a vracaniu týchto prostriedkov, tak bude nevyhnutné preklasifikovať tieto prostriedky na pôžičku a de facto nedôjde k oddlženiu, len sa zmenia veritelia,“ upozornil šéf rezortu financií. Veriteľom nemocníc totiž bude štát. "Ďalej budú mať zdravotnícke zariadenia záväzky, len ich budú mať voči štátu,“ dodal Mikloš.

Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2 411 lekárov v 34 nemocniciach. Ako prezradil minister Uhliarik, doteraz ich stiahlo asi 320. Celkovo pracuje na Slovensku pri lôžkach pacientov takmer 7 500 lekárov.

Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Aby boli spokojní, mali by byť splnené všetky. Transformáciu už pritom prezident Ivan Gašparovič do marcových volieb zastavil.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM