Aktualizované Zo Slovenska

28. FEBRUÁR! Zrušia sa všetky režimy a OBMEDZENIA! Zahodíme aj respirátory?

Premiér zverejnil dátum, po ktorom sa Slováci vrátia k bežnému životu. Návrat do normálu prebehne v dvoch fázach.

Zdroj: TASR/Jakub Popelka

Na Slovensku sa od 28. februára začne uvoľňovanie pandemických opatrení. Zrušia sa režimy OTP, OP aj OP+. Platiť bude už len režim základ, teda bez obmedzení. Pred rokovaním vlády o tom informoval premiér Eduard Heger (OĽANO).

Návrat do normálu

„Od 28. februára to bude vlastne bez režimov, ostane len ´základ´. Takisto zrušíme povinnosť karantény žiakov, ktorí boli v v škole v kontakte s pozitívnym, prevádzkové hodiny služieb sa predĺžia do 24.00 hod. K navýšeniu kapacity príde aj pri vysoko rizikových podujatiach,“ upozornil premiér. Avizoval, že uvoľnenie sa má dotknúť aj oblastí športu, wellnessu či gastra.

Zvýšia sa aj kapacity pri nízko a stredne rizikových podujatiach. Uvoľnenie príde aj pri vysokorizikových podujatiach, ako sú svadby a večierky.

Druhá fáza uvoľňovania sa začne od 28. marca, keď sa zrušia kapacitné obmedzenia a upraví sa povinnosť nosenia respirátora či rúška. Zrušiť sa majú aj obmedzenia prevádzkových hodín. Po tomto dátume sa podľa premiéra vrátime k bežnému životu.

Heger dodal, že COVID-19 tu stále bude, no „nebude diktovať pravidlá, ako máme žiť“.

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) dodal, že vo štvrtok (17. 2.) sa uskutoční okrúhly stôl, kde sa s premiérom chcú stretnúť so zástupcami jednotlivých sektorov.

Kapacity na podujatiach

Podľa návrhu, ktorý po rokovaní vlády predstavil riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz MZ SR Matej Mišík, sa pri nízkych a stredne rizikových podujatiach (napr. bohoslužby, športové podujatia, kultúrne akcie) od 28. februára má zvýšiť maximálna kapacita na 500 osôb alebo maximálne na 50 percent kapacity.

„Pri vysoko rizikových podujatiach ako sobáše či kary bude kapacitné maximum 50 osôb, v oboch prípadoch bude platiť režim ´základ´,“ uviedol Mišík.

Režim základ sa bude uplatňovať aj pri športových súťažiach a tréningoch s kapacitným obmedzením do 100 športovcov.

Bez ohľadu na očkovanie a testovanie bude mať verejnosť prístup aj do prevádzok fitness, wellness, akvaparku či kúpeľov, platiť pre nich bude kapacitný limit 50 osôb alebo pravidlo jedna osoba na 15 m2 krytej plochy.

Galérie, MHD a terasy

Základ by mal od konca februára platiť aj pre múzeá, galérie, výstavné siene či ubytovacie zariadenia, využívanie spoločných priestorov sa bude riadiť pravidlami pri hromadnom podujatí.

Reštaurácie budú takisto otvorené pre všetkých, povolené bude len sedenie a obsluha pri stoloch, vrátane terás. Mimo stolov bude povinný respirátor.

Bez obmedzení to bude aj v diaľkovej doprave, v prostriedkoch verejnej dopravy bude stále povinný respirátor.

Negatívne testy a karanténa

Mišík upozornil, že testy môžu byť naďalej vyžadované v špecifických prípadoch, napríklad pri návšteve nemocnice alebo zariadení sociálnych služieb. Tieto zariadenia by preto mali fungovať od 28. februára v OTP alebo „základ“ podľa rozhodnutia riaditeľa a zriaďovateľa.

Od 28. marca spolu so zrušením kapacitných obmedzení i obmedzení prevádzkových hodín by sa mala upraviť aj povinnosť nosenia rúšok a respirátorov. „Konzílium zatiaľ navrhuje monitorovať situáciu pred prijatím konkrétneho rozhodnutia,“ dodal Mišík.

Od konca marca by sa tiež mala zrušiť karanténa pri úzkom kontakte s pozitívnou osobou. Má ju nahradiť povinnosť nosiť respirátor desať dní po styku s pozitívnou osobou.

Lengvarský hovorí, že na návrhu je zhoda, preto k výrazným zmenám v definitívnom znení pravidiel nemá dôjsť. Úrad verejného zdravotníctva podľa Lengvarského už pracuje na sformulovaní vyhlášok.

Prečítajte si aj

Rušenie väčšiny opatrení v dvoch fázach
7
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM