Barbara Dallosová Správy Zo Slovenska

Profesor Krčméry prekvapuje: Čakajú nás ďalšie dve silné vlny pandémie, kedy UDRÚ?

Podľa známeho odborníka sa omikronom s pandémiou nelúčime. Pripraviť by sme sa mali na minimálne ďalšie dve vlny.

Ilustračný obrázok k článku Profesor Krčméry prekvapuje: Čakajú nás ďalšie dve silné vlny pandémie, kedy UDRÚ?
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Po variante delta na Slovensko vo veľkom udrel variant omikron, známy svojou vyššou infekčnosťou, no obvykle miernejším priebehom ochorenia. Denné prírastky pozitívnych PCR testov sa už bežne pohybujú okolo 20-tisíc. Ako nám však ukázali posledné dva pandemické roky, na jar a v lete sa obvykle situácia upokojuje a opatrenia sa uvoľňujú.

Ďalšie dve vlny

Na úplný koniec pandémie sa však ešte tešiť nemáme. Na jeseň nás totiž môžu opäť čakať ťažké časy. Pre tvnoviny.sk to uviedol člen ústredného krízového štábu a známy slovenský lekár, profesor Vladimír Krčméry.

„Odhadujem, že čo sa týka koronavírusu, ešte prídu dve takéto epidémie, a to v priebehu septembra a októbra. Dôvodom je, že na svete je veľa oblastí a štátov, ktoré sú doslova liahňou pre nové varianty,“ nechal sa počuť Krčméry.

Európske krajiny sa v nastavovaní protipandemických opatrení líšia. Zatiaľ čo niekde sú stále pomerne tvrdé a zavádza sa dokonca povinné očkovanie, inde už v prísnosti poľavujú. Profesor Krčméry je v otázke, ktorá cesta je lepšia, opatrný.

„Osobne som zástancom rovnováhy a uvoľňovania určitým tempom. Príliš veľké otváranie, rýchle a nárazové, môže znamenať, že sa predsa len preťaží nemocničná sieť. Ak sa uvoľňovanie bude diať na viackrát, preťaží sa zasa ambulantná sieť. Tancujeme teda na tenkom ľade, no snažíme sa ľuďom dožičiť viac slobody. Najmä preto, aby si mohli zreštaurovať aj svoje duševné zdravie,“ uviedol pre portál.

Tri scenáre

Ďalšou otázkou, ktorá silno rezonuje v spoločnosti, je očkovanie. Mnohí Slováci majú za sebou už tretiu dávku vakcíny a vyvstáva otázka, koľko dávok bude konečný počet. Na to podľa Krčméryho nemajú odpoveď ani odborníci. Vidí však tri možné scenáre.

Prvým je podľa neho takzvaný chrípkový model, teda každý rok jedna dávka. Druhým sú sprejové vakcíny, ktorých by sa ľudia nebáli ani dvakrát do roka.

„Tretím scenárom je vakcína, ktorej účinnosť presahuje jeden rok, možno aj dlhšie. Štyri firmy majú v predklinickom a jedna v klinickom skúšaní vakcínu, ktorá ročnú účinnosť presahuje. Na definitívnu odpoveď budeme potrebovať polrok až rok. Prax nás učí, že na začiatku sa aj ostatné vakcíny podávali viackrát. Postupom času technológia a farmaceutický priemysel priniesli látky, ktoré stačí dávať tri či štyrikrát. A priniesli aj také, ktoré stačí podať raz za život,“ vysvetľuje.

Aktuálne čísla

Prostredníctvom 34 073 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (14. 2.) na Slovensku 18 896 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 18 obetí.

V nemocniciach je 2 387 pacientov s COVID-19. Na JIS a OAIM je 253 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 104 ľudí.

„Takmer 71 percent z hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky,“ spresnila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM