Zo Slovenska

Absolvovali ste prvú vakcináciu v zahraničí? Doočkovať sa môžete aj doma

Po novom môže záujemca, ktorý bol predtým zaočkovaný v zahraničí, požiadať o druhú či tretiu dávku aj na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Absolvovali ste prvú vakcináciu v zahraničí? Doočkovať sa môžete aj doma
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) spustilo od stredy proces zapisovania očkovania proti ochoreniu COVID-19 ľuďom, ktorí boli zaočkovaní v zahraničí a majú záujem o doočkovanie na Slovensku.

Očkovanie bez registrácie

Po novom môže záujemca, ktorý bol predtým zaočkovaný v zahraničí, požiadať o druhú či tretiu dávku aj na Slovensku. Pripomenula to hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

Stačí, ak záujemca vypíše čestné vyhlásenie a spolu s potvrdením o očkovaní sa dostaví bez registrácie na očkovanie do vakcinačného centra alebo ambulancie lekára.

Záujemcu vo vakcinačnom centre či v ambulancii zaočkujú a zapíšu to do systému. „Následne si požiadate o digitálny COVID preukaz EÚ, v ktorom budete mať zapísanú práve podanú dávku,“ dodalo NCZI. Vakcinačné centrá ani lekári nebudú nahrávať do systému zápisy o očkovaní realizovanom v zahraničí.

Na stránke korona.gov.sk NCZI zverejnilo vzor čestného vyhlásenia, v ktorom záujemca o druhú alebo tretiu dávku očkovania proti COVID-19 uvedie pravdivé, úplné a správne údaje. Čestné vyhlásenie následne vytlačí, podpíše a bez registrácie sa dostaví na doočkovanie.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM