Aktualizované Zo Slovenska

Absurdita?! Veterinári a zubári sú udivení a dotknutí, že nemôžu pomáhať pri testovaní

Je absurdné odmietať veterinárnych lekárov v zdravotníckych tímoch pri celoplošnom testovaní na COVID-19, tvrdí to vedenie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach.

Ilustračný obrázok k článku Absurdita?! Veterinári a zubári sú udivení a dotknutí, že nemôžu pomáhať pri testovaní
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Veterinárny lekár nemôže ani odčítavať výsledky, čo podľa rektorky Jany Mojžišovej znevažuje postavenie veterinárnej medicíny. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Zuzana Bobriková.

UVLF pripomína, že rezort obrany stále hľadá zdravotnícky personál, ktorý má záujem pomôcť s celoplošným testovaním. Veterinári, ktorí skončili šesťročné štúdium veterinárnej medicíny, majú prax v ambulanciách a prihlásili sa ako dobrovoľníci do testovacích tímov, môžu vykonávať len administratívne činnosti.

Je to absurdné

Dôvodom je Usmernenie Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, podľa ktorého nie sú veterinári zaradení do zdravotníckych tí­mov.

„Považujeme to za absurdné usmernenie, ktoré znevažuje postavenie veterinárnej medicíny. V situácii, keď Slovensko nemá dostatok zdravotníckych pracovníkov, odmieta vzdelaných a skúsených odborníkov, ktorí chcú pomôcť,“ povedala Mojžišová.

Pripomenula, že veterinárny lekár je medicínsky vzdelaný človek v regulovanom povolaní – študoval šesť rokov, má všetky zdravotnícke zručnosti, bežne odoberá vzorky, robí laboratórne vyhodnotenie výsledkov a operuje.

Aj my sme študovali

Študent veterinárnej medicíny sa podľa nej štyri semestre venuje infekčným chorobám a dva semestre parazitárnym chorobám.

„Pracujeme v špecializovaných laboratóriách s najvyšším rizikom biologického nebezpečenstva,“ dodala rektorka s tým, že 60 percent infekcií u človeka je zoonotických, pričom infekčná choroba prenosná zo zvieraťa na človeka je aj COVID-19. „Som presvedčená, že o koronavírusoch vieme dosť,“ zdôraznila.

Z uvedeného usmernenia vyplýva, že činnosti súvisiace s vykonávaním diagnostického testu, okrem realizácie výteru, môžu napríklad aj ošetrovateľ, masér či logopéd.

„Veterinárny lekár nemôže ani odčítavať výsledky, čo je bežná súčasť laboratórnej práce. Tento stav by sa mal okamžite zmeniť, ak nemá dôjsť k obrovským ekonomickým stratám, pretože v pondelok (2. 11.) sa veľká časť obyvateľov Slovenska nebude vedieť preukázať žiadnym výsledkom testu,“ dodala rektorka UVLF.

Ilustračné foto

Ani zubári nepochodili

Zubní lekári takisto nemôžu na celoplošnom testovaní robiť výtery, pretože sú vo vyhláške Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR zaradení medzi nelekárske povolania.

V tlačovom vyhlásení Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) vyjadrila zásadný nesúhlas a rozhorčenie nad znením tejto vyhlášky z 28. októbra.

„Napriek tomu, že SKZL bola jednou z prvých stavovských organizácií, ktorá podporila myšlienku celoplošného testovania občanov a požiadala všetkých zubných lekárov, nielen svojich členov, o súčinnosť pri zabezpečení odborného lekárskeho pokrytia, zubní lekári boli vyhláškou MZ SR zaradení medzi nelekárske povolania, čo im neumožňuje vykonávať výter z nosohltana,“ uviedla špecialistka externej komunikácie komory Lujza Hanová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM