Webnoviny - Svet

Aj uštipnutie komárom môže byť smrteľné

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: SITA/AP BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Nezáleží na tom aké je ročné obdobie, dokonca ani na charaktere cesty. Teda či človek cestuje za dobrodružstvom alebo z pracovných dôvodov. Očkovanie proti žltej zimnici spolu s očkovaním proti zápalu mozgových blán v prípade cesty do Mekky sú povinné spomedzi očkovaní do cudziny. Určuje to Medzinárodný zdravotnícky poriadok.

Očkovanie proti žltej zimnici sa zaznamená do Medzinárodného očkovacieho preukazu. Bez neho sa môže stať, že vás do krajiny jednoducho nepustia a otočia už na letisku. A to je možné v prípade 33 afrických krajín a 9 oblastí v Južnej Amerike. Ich zoznam určuje Svetová zdravotnícka organizácia. Medzi najdôležitejšie informácie pred cestou patria aj informácie o možnom ohrození zdravia a jeho ochrane. Dvojnásobne to platí pri žltej zimnici. Odborníci nestrašia, snažia sa predísť možným katastrofálnym následkom ochorenia.

Žltá zimnica je vírusové infekčné ochorenie, ktoré pri ťažšom priebehu až v polovici prípadov môže končiť smrťou. Jeho pôvodcom je Flavivírus. Prenášajú ho komáre. Na prvý pohľad banálne uštipnutie komárom prenášajúcim spomínaný vírus, môže zapríčiniť smrť uštipnutého. Hlavnými príznakmi ochorenia je vysoká horúčka, krvácanie a poruchy činnosti srdca, poškodenie mozgu. Po niekoľkých dňoch vírus napadne aj pečeň a spôsobí žltačku.

„Proti tomuto ochoreniu v súčasnosti neexistuje liek. Preto je mimoriadne dôležitá prevencia vo forme očkovania, kedy sa do tela vpraví oslabený živý kmeň vírusu žltej zimnice. Je dobre znášaný a jednorazové očkovanie ochráni až na 10 rokov. Avšak po tejto dobe je nutné preočkovanie,“ vysvetľuje účinnosť prevencie vedúci lekár z Inštitútu očkovania a cestovnej medicíny v Bratislave Ivan Bakoš. Napriek povinnému očkovaniu proti žltej zimnici je dôležité nezabúdať na vhodnú mechanickú ochranu proti komárom. A to vo forme vhodných odevov a repelentov.

Očkovanie je povinné nielen pre ľudí cestujúcich do endemickej oblasti. Do niektorých krajín, kde sa žltá zimnica nevyskytuje, sa vyžaduje očkovanie proti žltej zimnici od ľudí, ktorí prichádzajú zo štátov, kde je výskyt tohto ochorenia.

Zdroj: www.inocem.sk

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM