Rôzne

Ako bojovať proti blížiacej sa sezóne chrípky? Pomôže spánok a vitamín C

Jeseň už klope na dvere a spolu s ňou sa každoročne zakráda aj chrípková sezóna. Ako proti nepríjemnému ochoreniu bojovať?

Ilustračný obrázok k článku Ako bojovať proti blížiacej sa sezóne chrípky? Pomôže spánok a vitamín C
Zdroj: TASR

Denná dávka vitamínov, pobyt na čerstvom vzduchu či vetranie priestorov a umývanie rúk môžu pomôcť „v boji“ proti blížiacemu sa chrípkovému ochoreniu. Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto odporúča posilňovať si aj v tomto období imunitu.

Podľa hygienikov nie je vhodné fajčiť. Na posilnenie imunitného systému pomôže primerané oblečenie, pravidelné vetranie. „Jedávajte každý deň ovocie a zeleninu, najmä s vyšším obsahom vitamínu C – jablká, kyslú kapustu, citrusy, papriku, brokolicu, chren, cesnak. Doprajte si aj dostatok spánku,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková. Za ÚVZ tiež odporúča „vyhradiť si denne tridsať minút pre cvičenie alebo prechádzku, piť vodu, nesladené čaje a nápoje, ktoré pomáhajú zvlhčiť sliznice, umývať si ruky a otužovať sa“.

Odborníci varujú, že chrípka „nastupuje náhle, prejavuje sa vysokou teplotou nad 38 stupňov Celzia“. Typickým úvodným príznakom je bolesť kĺbov, svalov v rukách, v nohách a na chrbte, silná bolesť hlavy, často za očami, tiež suchý, dráždivý kašeľ. Často sa objaví zimnica. Po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla.

Hygienici upozorňujú, že chrípku je potrebné vyležať.

Antibiotiká na ňu nezaberajú, odporúčajú sa lieky tlmiace bolesti hlavy, svalov a na zníženie teploty. Únavu a malátnosť je možné pociťovať ešte niekoľko dní či týždňov po ústupe chrípky. „Ak sa rozhodnete dať zaočkovať proti chrípke, podstúpte to v októbri alebo novembri, aby si telo stihlo včas vytvoriť protilátky,“ pripomenula Račková.

Epidemiológovia odporúčajú očkovanie najmä zdravotníckym pracovníkom, deťom od šiestich mesiacov do päť rokov, osobám nad 59 rokov, pacientom s chronickým ochorením ako sú astmatici, kardiologickí pacienti, osoby s ochoreniami endokrinného systému, diabetici s ochorením pečene, obličiek, neurologickými a neuromuskulárnymi ochoreniami, ľuďom s obezitou, telesne postihnutým deťom i dospelým, ľuďom so zníženou imunitou po liečbe alebo pri hematologických ochoreniach a infekcii HIV.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM