han Rôzne

Ako správne ODSTRÁNITE kliešťa? Použite pinzetu, ale TÚTO vec rozhodne NEROBTE!

Prisatého kliešťa treba odstrániť pinzetou, dôležité je vybrať celé telo aj s hlavičkou. Neodporúča sa kvapkať naňho olej, pretože sa začne dusiť a natrávenú krv vyvráti späť do rany.

Ilustračný obrázok k článku Ako správne ODSTRÁNITE kliešťa? Použite pinzetu, ale TÚTO vec rozhodne NEROBTE!
Zdroj: www.pexels.com

Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je lepšie vyhľadať zdravotnícku pomoc. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť ho,“ odporúčajú odborníci.

Po jeho odstránení je potrebné miesto prisatia ihneď vydezinfikovať liehom či jódovou tinktúrou z lekárne, prípadne iným prípravkom s obsahom alkoholu. Vydezinfikovať treba aj pinzetu a povrchy, na ktoré dopadla tekutina z poškodeného tela kliešťa.

Jednu vec nerobte

Úrad zdôrazňuje, že po vybratí by ľudia kliešťa nemali mliaždiť prstami. „Hoďte ho do záchodovej misy a ihneď spláchnite, vyhoďte ho do koša v uzavretej nádobe alebo v uzavretom vrecúšku, prípadne kliešťa dôsledne znehybnite lepiacou páskou a takto ho vyhoďte do koša,“ odporučil.

ÚVZ zároveň radí venovať nasledujúci mesiac po odstránení kliešťa pozornosť príznakom, ako sú väčšie začervenanie v mieste prisatia, horúčka, bolesť svalov, hlavy, kĺbov či opuch. „Ak sa vyskytnú, konzultujte svoj stav s lekárom,“ uviedol.

Varuje, že kliešte môžu byť prenášačom kliešťovej encefalitídy. „Ide o akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. K nákaze u človeka dochádza dva až tri týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii nepasterizovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa,“ priblížil ÚVZ.

V tejto súvislosti pripomína, že vysoko účinnou prevenciou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie. „Odporúča sa vo veku od jedného roka všetkým, ktorí žijú v endemických oblastiach alebo cestujú do rizikových oblastí,“ doplnil úrad.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Môže vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM