Lucia Lauková Rôzne

Ako získať pekné zábery počas zatmenia Mesiaca? Užitočné TIPY fotografa

Získať ostrý záber počas zatmenia Mesiaca nie je podľa fotografov jednoduché. So skúsenosťami sa podelil fotograf Tomáš Hulík.

Ilustračný obrázok k článku Ako získať pekné zábery počas zatmenia Mesiaca? Užitočné TIPY fotografa
Zdroj: TASR

Jas Mesiaca v zemskom tieni razantne klesne, jeho fotografovanie je preto komplikovanejšie ako pri bežnom splne. Bežná technika pri jeho fotení dosahuje hranice možností. Úplné zatmenie Mesiaca nastane v piatok (27.7.) a bude najdlhšie v tomto storočí.

Ideálna technika

„Nafotiť zatmenie Mesiaca nie je jednoduché. V podstate môžete na tento účel použiť hocijaký objektív, ideálne je mať po ruke aj širokouhlý objektív a teleobjektív. Je potrebné si nájsť vhodný objekt, popri ktorom Mesiac dobre vynikne. Po úplnom zatmení je na fotografiách dobrá viditeľnosť jeho štruktúry,“ vysvetlil fotograf Tomáš Hulík.

Výber miesta

Viditeľnosti neprekáža svetelné znečistenie, preto je možné zatmenie fotografovať aj uprostred mesta. Komplikovať to môže pohyb Mesiaca po oblohe, preto pri expozičnom čase dlhšom ako 1/60 sekundy môže byť fotografia neostrá. „Budeme potrebovať objektív s čo najdlhšou ohniskovou vzdialenosťou, minimálne 200 milimetrov. Akýkoľvek dlhší objektív nám umožní nasnímať na povrchu Mesiaca viac detailov. Čím vyššia svetelnosť objektívu, tým lepšie,“ vysvetlil Richard Černohorský, fotograf spolupracujúci so Štefánikovou hvezdárňou v Prahe.

Ako na ostré fotky?

Automatické ostrenie pri zatmení Mesiaca nebude fungovať. „Ešte počas čiastočného zatmenia má Mesiac dosť kontrastnú hranu, na ktorú pôjde bez problémov zaostriť, ale pri úplnej fáze už sme odsúdení na manuálne ostrenie. Pri samotnom fotografovaní potrebujeme kvalitne postavený, dostatočne tuhý statív,“ vysvetlil Černohorský. Zatmenie trvá primerane dlho, aby sa medzi snímkami našlo niekoľko ostrých. Odporúča preto nafotiť čo najviac expozícií.

Mesiac u nás vyjde o 20:12 h a čiastočná fáza jeho zatmenia sa začne o 12 minút neskôr. V tomto čase už Mesiac bude tesne nad juhovýchodným obzorom. Najväčšiu fázu zatmenia dosiahne o 22:22 h, počas ktorej bude mať hnedočervenú farbu, čo zapríčiňuje lom svetelných lúčov v zemskej atmosfére. Koniec úplného zatmenia nastane o 23:13 h. Okrem Mesiaca budú na oblohe voľným okom viditeľné aj planéty Venuša, Jupiter, Saturn, Mars.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM