Eva Sládková Správy Technológie

Ako zo sci-fi filmu! Českí študenti bojujú proti pandémii vynálezmi

Na českej vysokej škole vymysleli unikát! V boji proti koronavírusu mimoriadne potrebné ochranné polomasky s najvyšším stupňom bezpečnosti FFP3 tlačia na 3D tlačiarni.

Ilustračný obrázok k článku Ako zo sci-fi filmu! Českí študenti bojujú proti pandémii vynálezmi
2
Galéria

Do boja s koronavírusom sa zapojil Český inštitút informatiky, robotiky a kybernetiky, ktorý je súčasťou Českého vysokého učení technického v Prahe.

Účinná maska

Vedci za veľmi krátky čas – jeden týždeň – vyvinuli prototyp respirátora „CIIRC RP95–3D". Ešte v piatok dostal certifikát ako ochranná polomaska s najvyšším stupňom bezpečnosti FFP3. Počas víkendu ho pri práci vyskúšali zdravotníci jednej pražskej nemocnice. Špeciálne 3D tlačiarne dokážu vyrobiť 500 kusov týchto masiek denne.

"Našim cieľom bolo od začiatku čo najrýchlejšie vytvoriť kompletný profesionálny výrobok, ktorý bude plne funkčný a vyhovie prísnym normám,“ povedal pre ČT24 Vladimír Mařík, vedecký riaditeľ Českého inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky,

Zvýšenie kapacity

V pondelok podpísali vedci memoradnum o spolupráci so štátom. Podpísal ho český minister zdravotníctva Adam Vojtěch a rektor Českého vysokého učení technického Vojtěch Petráček so spolupracujúcou start-up spoločnosťou ČVUT Trix Connection.

„Ochrannú masku, ktorú vyvinuli títo vedci, vítame. Je to riešenie, ktoré môže pomôcť ochrániť najohrozenějších pracovníkov v teréne. Dohodli sme sa s Českým vysokým učením technickým a zapojenými dodávateľmi, že nám do konca týždňa dodajú 600 kusov týchto masiek,“ povedal minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Vedci neprestali makať, teraz hľadajú možnosti, ako zvýšiť kapacitu výroby až na desaťtisíc kusov denne.

Pomáhajú aj v Košiciach

Na Slovensku sa do podobného projektu zapojila Technická univerzita Košice. Avšak štát ju nepodporil, predošlá vláda stopla financie na výskum.

Univerzita teraz dočasne pozastavila výskum v niektorých svojich špecializovaných laboratóriách. Výskumné sily sa aktuálne sústredia na vývoj zariadení a materiálov, ktoré by mohli pomôcť v súvislosti s ochorením COVID-19.

Technická univerzita zriadila inovačné centrum pre návrh a výrobu trvalých respirátorov a iných ochranných pomôcok pre boj s novým koronavírusom.

"Zapojením moderných technológií, 3D tlače, a vstrekovacích technológií naši výskumní pracovníci chcú aspoň takouto malou troškou prispieť a podporiť prácu zdravotníkov, občanov a zabezpečiť ich ochranou záchranu životov pacientov,“ povedal dekan Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Jozef Živčák.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie