Webnoviny - Svet

Aktivisti takmer obsadili parlament za pomoci Viskupiča

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Snaha maskovaných mladých ľudí z hnutia Odplata obsadiť parlament sa dnes skončila neúspechom.

Keďže obsadenie parlamentu nahlásili na 15:00 a pred budovou sa v tom čase vlnil dlhý rad, pokúsili sa preniknúť dnu skratkou – východom.

Tento pokus však nenašiel pochopenie u parlamentných ochrankárov, ktorí im ponúkli vstup cez riadny vchod, ktorým vchádzali návštevníci Dňa otvorených dverí. Takúto možnosť aktivisti odmietli a po niekoľkominútovej výmene názorov odišli, aby sa postavili do radu. Keďže Deň otvorených dverí sa má skončiť o 16:00, je neisté, či sa do budovy dostanú.

Jozef Viskupič a Martin Poliačik sa ponúkli, že jedného z nespokojencov vezmú na vlastnú zodpovednosť dnu, aby za skupinu zverejnil jej stanovisko. Maskovaní mladíci to odmietli.

Aktivisti v maskách Guya Fawkesa, ktorý sa preslávil pokusom vyhodiť do vzduchu britský parlament, pri pokuse obsadiť budovu zákonodarného zboru argumentovali článkom 32 Ústavy SR. Podľa neho občania majú právo postaviť sa na odpor každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd.

Aktivisti chceli v parlamente vyzývať k vyvodeniu trestnoprávnych dôsledkov v kauzách politikov a iných verejne činných osôb od novembra 1989 a chceli požadovať urýchlené zavedenie mechanizmov kontroly politických činov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM