Aktualizované red . Krimi

NAKA zadržala Štefana Harabina: Fico hovorí o totálnej strate súdnosti

Bývalého šéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina obvinili z trestného činu schvaľovania trestného činu a extrémistickeho trestného činu.

Ilustračný obrázok k článku NAKA zadržala Štefana Harabina: Fico hovorí o totálnej strate súdnosti
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Národná kriminálne agentúra (NAKA) zadržala bývalého predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR a exministra spravodlivosti Štefana Harabina. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

„Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry zadržal osobu Š. H. a obvinil ju z trestného činu schvaľovania trestného činu a extrémistickeho trestného činu. Momentálne vykonávame zaisťovacie úkony. Bližšie informácie poskytneme hneď ako to procesná situácia dovolí,“ informuje polícia.

Súvis so statusom?

Poslanci Národnej rady SR z klubu SaS a strany OKS podali v marci na bývalého šéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina trestné oznámenie v súvislosti s podporovaním ruskej agresie. Harabin mal zverejniť status na Facebooku, v ktorom obhajoval útok Vladimira Putina na Ukrajinu. 

Prečítajte si aj

Reakcie poslancov

Poslanci Národnej rady (NR) SR Andrej Stančík a Kristián Čekovský (obaja OĽANO) vnímajú zadržanie bývalého ministra spravodlivosti Štefana Harabina za dobrý signál pre slušných občanov. Líder Smeru-SD Robert Fico hovorí v tejto súvislosti o dôkaze „totálnej straty súdnosti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod priamym riadením Matoviča a Mikulca“.

„Vidíme, že aktívne bojovať proti zlu, má zmysel. Obvinenie Štefana Harabina je súčasne signálom, že nikto na Slovensku nie je nedotknuteľný,“ uviedol Čekovský. Stančík dodal, že činy a vyjadrenia Harabina zapadajú do schémy ruskej hybridnej vojny, ktorú vedie proti Európe a aj proti Slovensku.

Trestné oznámenie

Poslanci pripomenuli, že na Harabina a ďalších podali trestné oznámenie v súvislosti so schvaľovaním útoku Ruska na Ukrajinu, či pre podnecovanie nenávisti na základe príslušnosti k národnosti alebo rase.

Trestné oznámenie na Harabina podal aj podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga, rovnako v súvislosti s jeho výrokmi o vojne na Ukrajine. Šeliga je rád, že NAKA si robí svoju prácu a vyšetruje.

„A že Harabina je za čo, o tom niet pochýb. Harabin nemá zábrany a neštíti sa ničoho, no my ľuďom, ako je Harabin, nesmieme ustupovať. Verím, že polícia a prokuratúra Harabina postaví pred spravodlivý a nezávislý súd,“ uviedol.

Ako reagoval Fico?

„Štefan Harabin má tvrdý jazyk, s ktorým sa nie vždy dá súhlasiť. Ale obmedzovať takýchto významných právnikov, ktorým Kolíková nesiaha ani po členky, na slobode za ústne prejavy, je výsmechom,“ uviedol Fico.

Podotkol, že ak má polícia voľné ruky, mala by stíhať aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá podľa Smeru-SD podporuje fašizmus. Fico podotkol, že prezidentka dala vysoké štátne vyznamenania osobám, ktoré priamo podporovali fašizmus a udávali nacistom odporcov fašizmu.

Ďalšie udalosti

Podľa medializovaných informácií zadržala NAKA Štefana Harabina, zadržanie súvisí údajne s obvinením zo schvaľovania...

Posted by Veronika Remišová on Monday, May 16, 2022

AKTUÁLNE: NAKA ZADRŽALA A OBVINILA Š.H. Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry zadržal osobu Š.H. a obvinil ju z...

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Monday, May 16, 2022
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM