ELA Správy Rôzne

AKTUÁLNE: Maďarsko zasiahlo TORNÁDO, na Slovensku zatopilo obec. To najhoršie ešte príde

K juhozápadným hraniciam sa blížia silné supercelárne búrky.

Ilustračný obrázok k článku AKTUÁLNE: Maďarsko zasiahlo TORNÁDO, na Slovensku zatopilo obec. To najhoršie ešte príde
Zdroj: imeteo.sk

Môžu priniesť veľké krúpy, prívalový dážď aj silný vietor. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Búrky sa v nedeľu večer očakávajú na celom Slovensku. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pre väčšinu okresov na Slovensku. Pre Bratislavský kraj aj okresy Komárno, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Senica a Trnava platí výstraha druhého stupňa.

Zatopené cesty a obec

Búrky a intenzívne zrážky dnes popoludní vytopili obec na východnom Slovensku. Voda sa valila ulicami a autá prechádzali len s ťažkosťami, informuje iMeteo.sk.

„Búrok na Slovensku zatiaľ dnes nebolo veľa a vyskytli sa iba na východnom Slovensku. Pri búrkach sa vyskytli aj intenzívne zrážky a tých bolo toľko, že aktuálne už zaplavujú niektoré obce na východe Slovenska,“ dodáva portál.

Pod vodou sa popoludním ocitla obec Jarovnice v okrese Sabinov. Keďže v tejto oblasti sa v posledných dňoch prehnalo už niekoľko búrok, pôda je dostatočne nasýtená a už nedokáže absorbovať viac vody.

Búrky čoskoro prídu z Rakúska

Takýto scenár dnes však nečaká iba východ Slovenska, ale aj juhozápad, ktorý dnes zasiahnu veľmi intenzívne búrky vo večerných až nočných hodinách. Tieto búrky rovnako prinesú veľa vody a hrozia prívalové povodne.

Na pozore by mali byť dnes najmä obyvatelia Bratislavy, keďže búrky majú namierené práve do nášho hlavného mesta, ako naznačujú najnovšie modely.

Tornádo v Maďarsku

Jedna zo superciel okolo 18.45 h dorazila na rakúsko-maďarské hranice a mala to nasmerované do mesta Szombathely. Tam zosadlo mohutné tornádo.

Kontakt so zemou bol podľa maďarského Idókép potvrdený. Každopádne podmienky pre vznik tornáda sú aktuálne veľmi vhodné a vznik tornáda nie je príliš prekvapujúci z meteorologického hľadiska.

Dve zariadenia v Szombathely, ako aj webová kamera vo veži, zachytili rotujúcu supercelu a s ňou spojené tornádo, ktoré sa dostalo na zem z výšky, informuje Idókép.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/iMeteo.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM