ELA Správy Rôzne

Na Slovensko sa RÚTIA silné búrky s vetrom a krúpami. Nie je vylúčené ani TORNÁDO

V nedeľu večer sa opäť očakáva veľmi nebezpečná poveternostná situácia. Priženú sa k nám veľmi silné búrky, ktoré budú vykazovať supercelárne črty.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensko sa RÚTIA silné búrky s vetrom a krúpami. Nie je vylúčené ani TORNÁDO
3
Galéria

Na celom území Slovenska hrozia v nedeľu búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre juhozápad krajiny vydal zvýšenú výstrahu.

Krúpy a silný vietor

Výskyt búrok predpovedajú meteorológovia od poludnia na východnom a postupne i na ostatnom území Slovenska. Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom, nárazovým vetrom a krúpami.

Od 16.00 h až do polnoci platí zvýšená výstraha 2. stupňa pre juhozápadné okresy v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji.

Úhrny zrážok pri nich sa môže pohybovať od 30 do 50 mm v priebehu 30 minút. Sprievodným javom môže byť aj nárazový vietor s rýchlosťou 70 – 110 km/h, padať môžu tiež krúpy s priemerom nad 2 centimetre.

SHMÚ varuje pred možnými obmedzeniami, materiálnymi škodami i ohrozením zdravia. Výstraha pred búrkami na väčšine územia krajiny pretrvá až do pondelka (10.6.)

Vo večerných hodinách buďte doma v bezpečí

Najnebezpečnejšie večerné búrky čakajú Podunajskú nížinu, pričom najmä obce na maďarsko-slovenskom pohraničí sa musia pripraviť na nezávideniahodnú situáciu.

Búrlivo však nebude iba tu, ale na celom našom území. Služba ESTOFEX pre Slovensko vydala výstrahu 1. stupňa, pre juhozápad Slovenska výstrahu až 2. stupňa, dodáva iMeteo.

„Mimoriadne búrlivú situáciu očakávame dnes večer, pričom búrlivo bude aj v noci. V tomto časovom rozmedzí odporúčame vyhýbať sa pobytu vonku, neparkovať autá pod stromami a radšej prečkať búrky v interiéri,“ informuje portál.

Prečítajte si aj:

Krúpy
3
Galéria
Zdroj: iMeteo.sk/Milan Beňo
Zdroj: iMeteo.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM