Webnoviny - Svet

Alkohol je vraj škodlivejší ako heroín či kokaín

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: SITA/APBRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) – Alkohol je oveľa škodlivejší ako ilegálne drogy, napríklad heroín alebo kokaín. Vyplýva to z výsledkov novej štúdie britských vedcov, ktorí ju zverejnili v pondelok. Vedci z Nezávislej vedeckej komisie pre drogy (ISDC) skúmali vplyv alkoholu na jednotlivca i na celú spoločnosť.

Prišli na to, že užívanie alkoholu neničí len ľudské telo, ale dopláca naň vo veľkej miere okolie človeka a štát, či už vo forme lekárskej starostlivosti alebo dokonca aj potrebou starostlivosti o väzňov, ktorí sú odsúdení na odňatie slobody aj pre alkohol. Štúdia, ktorú publikovali v prestížnom magazíne The Lancet, poukazuje na to, že heroín, kokaín a metamfetamín síce skôr spôsobia úmrtie jednotlivca, no nemajú na spoločnosť taký negatívny dopad ako alkohol.

Pri komplexnom hodnotení škodlivosti drog vedci alkoholu prisúdili 72 bodov zo 100, heroín dostal 55 bodov a kokaín, respektíve jeho najnebezpečnejšia forma crack 54 bodov. „Súčasná klasifikácia drog len veľmi málo súvisí s ich skutočným nebezpečenstvom,“ uvádza sa v štúdii. Jedným z jej zhotovovateľov bol David Nutt, niekdajší poradca britskej vlády, ktorého sa zbavili po tom, ako sa neúspešne pokúsil presadiť zaradenie marihuany medzi menej nebezpečné drogy.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM