Webnoviny - Svet

Analytici očakávajú budúcoročný rast HDP pod dve percentá

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Deficit rozpočtu SR bol vlani v EÚ ôsmy najvyšší Pomalší rast HDP predpovedá Slovensku aj Ernst & Young NBS zrevidovala tohtoročný odhad rastu HDP na 3,4 % Minister Mikloš pripustil, že deficit porastie BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Budúcoročné vyhliadky ekonomického rastu Slovenska sú podľa bankových analytikov stále horšie. Hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska by podľa aktuálneho októbrového kola pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska medzi analytikmi mal v budúcom roku vzrásť reálne medziročne o 1,9 %. Ešte v septembri pritom analytici očakávali rast budúcoročného výkonu ekonomiky o 2,7 % a napríklad v júli o 4,3 %.

Naopak, o niečo optimistickejšie ako minulý mesiac sa analytici pozerajú na tohtoročný rast HDP. V porovnaní so septembrom totiž bankové domy navýšili prognózu rastu výkonu ekonomiky o 0,2 percentu­álneho bodu na 3,1 %. Na nezmenenej úrovni pritom ponechali tohtoročné očakávané tempo rastu cien.

Prognózu harmonizovanej inflácie ponechali bankoví analytici na 4,3 % a inflácie podľa národnej metodiky na úrovni 4,2 %. V budúcom roku však už analytici očakávajú o niečo miernejší rast cien, keď znížili očakávaný harmonizovaný index spotrebiteľských cien oproti septembru o 0,5 percentu­álneho bodu na 2,7 % a národný index o 0,4 percentu­álneho bodu rovnako na 2,7 %.

Negatívny vývoj na svetových finančných trhoch a obavy z globálneho poklesu sa už prenášajú aj do očakávaného vývoja slovenskej ekonomiky. Minulý týždeň napríklad znížila odhad budúcoročného rastu HDP Slovenska aj Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD), a to z júlových 4,1 % na aktuálnych 1,1 %.

K zníženiu prognózy budúcoročného hospodárskeho rastu už koncom augusta pristúpil aj rezort financií, ktorý upravil odhad rastu výkonu ekonomiky o jeden percentuálny bod na 3,4 %. Na takomto očakávanom raste je pritom postavený aj návrh budúcoročného štátneho rozpočtu. Minister financií Ivan Mikloš už pripustil, že budúcoročný ekonomický rast môže byť ešte nižší. Novú prognózu by malo ministerstvo financií zverejniť začiatkom novembra.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM