Webnoviny - Svet

Ander z Košíc oslavuje sedemdesiatiny

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 30. augusta (WEBNOVINY) – V septembri si okrúhle životné jubileum – sedemdesiatiny – pripomenie Ján Pisančin, známy širokej verejnosti ako Ander z Košíc. Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede, cíti sa ako „mladý sedemdesiatnik, ktorý má starobu pred sebou“. Oslavovať chce spolu so svojimi priaznivcami, poslucháčmi a divákmi 7. septembra vo Veľkej sále košickej Historickej radnice. Na túto príležitosť pripravil úplne nový program, v ktorom vystúpi skupina Ščamba, ľudová hudba Kandráčovcov a pripravené má aj prekvapenie.

Ander z Košíc sa už asi 40 rokov ako ľudový rozprávač slovami Mojo dobre ľudze prihovára širokej verejnosti. Prináša svojrázny humor v špecifickom jazyku, takzvanej anderovčine, ktorá je blízka viacerým východniarskym nárečiam, ale popretkávaná je aj modernými slovenskými či slangovými výrazmi. Ander svojráznym nadhľadom nazerá na život a rôzne zažité i počuté príbehy prenáša do humornej roviny. Ako povedal pre agentúru SITA, nikdy nemal nejaký „extra“ vzor, ale mimoriadne si vážil rozprávačov Strýca Marcina a Ďuriho Štachitku.

„Vždy som šiel svojou cestou, no nikdy som sa neopakoval, vždy som vnášal do programu niečo nové a svojským spôsobom som reagoval a reagujem aj na aktuálne zmeny, ktoré prináša život. Vždy som sa snažil ľudí pobaviť a oni sa mi odmeňujú potleskom a svoju priazeň prejavujú tým, že chodia na moje vystúpenia,“ povedal zabávač.

Ján Pisančin absolvoval stovky vystúpení na pódiách na Slovensku, v Čechách a na Morave či v Juhoslávii. Prihováral sa aj krajanom – americkým Slovákom v USA a Kanade.

Ján Pisančin sa narodil 4. septembra 1941 v Michalov­ciach. V roku 1965 sa oženil a odvtedy žije v Košiciach. Za štyridsať rokov pôsobenia mal tisícky vystúpení. Vlastné relácie mal v slovenskom rozhlase i televízii. Vydal množstvo nahrávok svojich programov a vystúpení.

„Vďaka Anderovi som pochodil kus sveta, spoznal množstvo všelijakých ľudí. A ešte aj teraz mám dostatok energie, dobrej vôle i humoru na rozdávanie, takže nemienim vystupovanie zavesiť na klinec. Mám ešte jednu nesplnenú túžbu – vystupovať pre Slovákov žijúcich v Austrálii,“ prezradil Ján Pisančin.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM