Zo Slovenska

Armáda potrebuje MLADÚ krv: Aktívne zálohy chcú otvoriť ľuďom BEZ vojenských skúseností!

Ministerstvo obrany navrhuje novelu zákona o brannej povinnosti. Kto všetko by sa mohol stať súčasťou aktívnych záloh?

Ilustračný obrázok k článku Armáda potrebuje MLADÚ krv: Aktívne zálohy chcú otvoriť ľuďom BEZ vojenských skúseností!
Zdroj: TASR/Martin Palkovič

Do aktívnych záloh by po novom mohol byť zaradený aj občan, ktorý neabsolvoval dobrovoľnú vojenskú prípravu. Ďalšou posilou aktívnych záloh by mali byť profesionálni vojaci prepustení zo služobného pomeru, ktorí súhlasili so zaradením do aktívnych záloh pred prijatím do štátnej služby. Ministerstvo obrany (MO) SR to navrhuje v novele zákona o brannej povinnosti, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Čaká ich výcvik

Otvorením záloh pre občanov bez vojenských skúseností chce rezort obrany získať do aktívnych záloh mladých ľudí a doplniť ich o chýbajúce odbornosti z radov civilných špecialistov. Po uzatvorení dohody o zaradení prejdú záujemcovia základným výcvikom a následne odborným výcvikom a kurzami.

„Dohoda o zaradení sa uzatvára na tri až päť rokov, môže sa uzatvoriť opakovane, najviac do skončenia brannej povinnosti, čo vytvára predpoklad na dlhodobú vojenskú kariéru pre tých, ktorí sa nechcú stať profesionálnymi vojakmi a obranu Slovenskej republiky považujú za vec cti,“ uviedol rezort.

Navrhuje sa tiež zaraďovať do aktívnych záloh profesionálnych vojakov prepustených zo služobného pomeru, ktorí súhlasili so zaradením do aktívnych záloh pred prijatím do štátnej služby. Výnimkou majú byť vojaci, ktorých prepustili vo vojenskej hodnosti plukovník a vyššej. Do aktívnych záloh sa nebudú zaraďovať ani tí, ktorých prepustili zo zdravotných dôvodov, pre porušenie služobnej disciplíny alebo z dôvodu nedosahovania požadovaných výsledkov.

Prečítajte si tiež

Vojaci zaradení po prepustení zo služobného pomeru majú v aktívnych zálohách končiť uplynutím doby zaradenia do aktívnych záloh, alebo ak prestanú spĺňať niektorú z podmienok zaradenia. Mali by mať tiež možnosť podať žiadosť o vyradenie, ak nastali v ich živote zmeny, ktoré by im bránili vykonávať pravidelné cvičenia a plniť úlohy ozbrojených síl.

Pozor na neúčasť!

Neospravedlnená neúčasť vojaka zaradeného do aktívnych záloh na pravidelnom cvičení alebo na plnení úloh ozbrojených síl sa má po novom posudzovať ako priestupok na úseku brannej povinnosti.

V súvislosti s povolením nosenia vojenskej rovnošaty sa má upraviť okruh osôb, ktoré môžu o nosenie vojenskej rovnošaty požiadať a súčasne sa upravujú aj podmienky, ktoré umožnia povolenie na nosenie vojenskej rovnošaty zrušiť.

Novela upravuje aj ďalšie predpisy súvisiace s predloženými zmenami. Navrhovaná účinnosť novely zákona je 1. marca 2023.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM