Zo zahraničia

ATENTÁTNIK z Bruselu: Útočník sa pokúšal získať azyl v štyroch európskych krajinách

Strelec z Bruselu sa pokúšal získať azyl v štyroch európskych krajinách. V širšom centre mesta zastrelil dvoch švédskych futbalových fanúšikov.

Ilustračný obrázok k článku ATENTÁTNIK z Bruselu: Útočník sa pokúšal získať azyl v štyroch európskych krajinách
10
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Islamista, ktorý v pondelok večer v Bruseli zastrelil dvoch Švédov a tretieho vážne zranil, sa neúspešne snažil získať azyl až v štyroch európskych krajinách. Uviedla to vo štvrtok belgická štátna tajomníčka pre azyl Nicole de Moorová, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Útočník strieľal v pondelok v širšom centre Bruselu krátko po 19.00 h večer. Jeho obeťami sú švédski občania, ktorí pricestovali na futbalový zápas Belgicka so Švédskom. Atentátnika belgické médiá identifikovali ako 45-ročného Abdesalema Lassoueda pôvodom z Tuniska a v utorok ráno ho postrelila polícia. Po prevoze do nemocnice zraneniam podľahol.

Jeho žiadosti zamietli

„Terorista, ktorý v pondelok spáchal útok v Bruseli, požiadal o azyl v štyroch rôznych európskych krajinách. Zakaždým ho zamietli, lebo nespĺňal podmienky na udelenie takejto ochrany,“ povedala Nicole de Moorová. Podľa úradných dokumentov žiadal od roku 2011 o azyl v Nórsku, Švédsku, Taliansku a Belgicku.

V Belgicku mu žiadosť o azyl zamietli v roku 2020 a ostal tam žiť nelegálne.

Intenzívne vyhosťovanie

Informácie o opakovaných neúspešných pokusoch o získanie azylu vo viacerých krajinách sa vynárajú po tom, ako predstavitelia Švédska, Belgicka aj EÚ žiadali v reakcii na pondelňajšiu streľbu o intenzívnejšie vyhosťovanie nelegálnych migrantov.

Návrh na sprísnenie pravidiel repatriácie nelegálnych migrantov je už roky na mŕtvom bode. EÚ však tvrdí, že členské krajiny vydajú ročne približne 400-tisíc rozhodnutí o vyhostení. V tomto roku dosiaľ repatriovali len zhruba 65-tisíc migrantov.

Lassoued sa po vraždách na sociálnych sieťach chválil, že ho k činu inšpirovala extrémistická skupina Islamský štát. Podľa neskoršieho vyhlásenia švédskej prokuratúry bol v rokoch 2012–14 vo Švédsku odsúdený do väzenia za nekonkretizovaný trestný čin. K zodpovednosti za jeho v Bruseli útok sa v utorok prihlásila teroristická skupina Islamský štát (IS).

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM