Webnoviny - Svet

BARÁNEK: Fico mal v diskusii nad Radičovou navrch

WEBNOVINY.SK

Predsedníča strany SDKÚ-DS Iveta Radičová prichádza do areálu STV Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico mal v dnešnom televíznom dueli v relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť navrch nad svojou súperkou, volebnou líderkou SDKÚ-DS Ivetou Radičovou, zhodnotil analytik Ján Baránek. „Čakal som, že bude agresívnejšia,“ uviedol pre agentúru SITA. Ako poukázal, Radičová sa vyhla veľkým vládnym kauzám ako boli emisie či nástenkový tender. „A to aj napriek tomu, že premiér jej ponúkol priestor tým, že otvoril tému tunela Branisko,“ podotkol. Odpoveďou, že tam nebola, urobila podľa Baránka najväčšiu strategickú chybu nielen v dueli, ale aj v celej predvolebnej kampani. Pripomenul, že to isté urobila aj v prezidentskej kampani, kde si to však mohla dovoliť, lebo bola sama za seba. „Ale tu bola za stranu a vyznelo to tak, ako keby ju opustila, čo nie je šťastné posolstvo pre voličov,“ okomentoval.

Premiér Fico bol podľa Baránka omnoho dynamickejší, agresívnejší, poukázal na nedostatky SDKÚ-DS a zostalo to bez reakcie. Napriek tomu od duelu očakával viac. „Nebol to klasický predvolebný duel dvoch hlavných rivalov,“ poznamenal. Ako podotkol, diskusia na neho skôr pôsobila ako keby išlo o predvolebné oťukávanie sa na možnú povolebnú spoluprácu, lebo ani jeden z diskutérov nevyužil zbrane, ktoré mu predvolebná situácia ponúka. „Ani Fico to nedotiahol do konca,“ je presvedčený Baránek.

Ako však analytik poukázal, Ficovi sa podarila vynikajúca vec, keď úspechy svojej vlády povýšil nad úspechy reformnej Dzurindovej vlády napriek svetovej hospodárskej kríze a komparatívne posunul svoju vládu ďaleko pred predchádzajúcu, ktorá jej nastavila podmienky pre úspech. Radičovej sa naopak nepodarilo predchádzajúci kabinet obhájiť. „Nevyužila príležitosť. V takomto type volieb nie je riešením hovoriť, že my to budeme robiť inak a pozerám sa do budúcnosti,“ skonštatoval Baránek. Ako zdôraznil, Slovensko sa nachádza v období predvolebného boja, a nie predvolebného dialógu.

Z Radičovej bolo podľa baránka cítiť vnútorné napätie. Naopak, „Fico má talent, on vie diskutovať, z našich politikov je najlepší rečník, tu treba byť objektívny,“ vyhlásil. Líderka SDKÚ-DS sa podľa neho zrejme pripravovala, no rušivo pôsobilo to, že niektoré veci čítala. „Takže príprava asi bola, len je otázne, či to aj v dueli využila,“ poznamenal.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM