BASKETBAL:Slovenky do tretice prehrali s Ukrajinou

Foto: SITA KYJEV 26. augusta (WEBNOVINY) – Slovenské basketbalové reprezentantky prehrali vo svojom piatom vystúpení v D-skupine kvalifikácie o účasť na majstrovstvách Európy 2011 v Poľsku v kyjevskom športovom komplexe Meridian s domácou Ukrajinou 78:80 (34:38) a nedokázali tak napodobniť svoje úspešné vystúpenie z Košíc, kde tohto súpera zdolali hladko 82:53.

Na zverenky trénerky Pokey Chatmanovej čaká po sérii troch prehier záverečné kvalifikačné stretnutie v nedeľu 29. augusta, keď sa predstavia od 19.00 h na palubovke domácej Infiniti arény v Košiciach v priamom súboji o potup na ME 2011 proti Nemecku.

Výsledok štvrtkového zápasu „slovenskej“ D-skupiny kvalifikácie A-divízie o účasť na ME 2011 v Poľsku: Ukrajina – Slovensko 80:78 (15:14, 23:20, 17:18, 25:26) Najlepšie strelkyne Ukrajiny: Isačenková 19, Sazonenková 18, Pristupová a Markotenková 12 Zostava a body Slovenska: Lawlessová 20, Jalčová 14, Vyňuchalová 10, Kupčíková 9, Hricková 5 (Michulková 14, Podešvová 4, Lásková 2, Lukačovičová 0, Jurčenková 0, Čarnoká 0, Vacková 0) TH: 38/34 – 10/7, fauly: 14 – 30, 5 faulov: 32. Vyňuchalová, 35. Hricková (obe Slovensko), trojky: 4 – 9.

Slovenky začali v Kyjeve zhurta, už po 52 sekundách vďaka Hrickovej a Vyňuchalovej viedli 3:0. Ukrajinky sa však rýchlo otriasli a v 5. min bolo vyrovnané – 8:8. Až do konca prvého polčasu sa oba tímy striedali v tesnom vedení, keď si ani jedno družstvo nedokázalo vypracovať viac ako 4-bodový náskok. Slovenkám sa tradične nevydaril záver polčasu, keď v posledných 50 sekundách dovolili po dvoch košoch Isačenkovej odísť domácim basketbalistkám do šatní s vedením 38:34.

Aj do druhého polčasu vstúpili lepšie Chatmanovej zverenky. Lawlessovej stačilo 72 sekúnd na to, aby dvoma trojkami poslala do vedenia 40:38 slovenský tím. O ďalší trhák na 46:40 sa 6-bodovou šnúrou postarali Vyňuchalová a Jalčová. Ukrajinky však vždy dokázali manko rýchlo dobehnúť. A keďže v závere tretej štvrtiny slovenským basketbalistkám opäť odišla streľba, Ukrajinky po košoch Pristupovej a Isačenkovej na jej konci viedli 55:52. V 32. min už domáci tím viedol o 6 bodov 62:56. V tej istej minúte sa skončil po 5. faule duel pre pivotku Vyňuchalovú a takisto dopadla aj ďalšia hráčka slovenskej základnej päťky Hricková v 35. min. Chatmanovej zverenky mali za 3 minúty štvrtej časti hry na konte 5 faulov, zatiaľ čo domáce basketbalistky ani jeden. Slovenky sa však nevzdali – Jalčová, Kupčíková a Lawlessová postupne znižovali náskok domácich až na jeden bod. V 36. min bol stav 68:69 a v 38. min 71:72. V oboch prípadoch však dokázali Ukrajinky odpovedať trojbodovými akciami a vzdialiť sa na bezpečný rozdiel. Napriek tomu 91 sekúnd pred koncom štvrtej štvrtiny Michulková trojkou vyrovnala na 75:75. Najlepšia strelkyňa Ukrajiny Isačenková však dvoma premenenými trestnými hodmi opäť poslala domáce do vedenia 77:75. Ďalšie dve šestky premenila v závere Ogorodnikovová. Jalčová ešte trojkou vykresala nádej, Kupčíková takticky faulovala a keď Markotenková využila len jednu šestku, mali Slovenky 19 sekúnd na vyrovnanie. Michulková ani Kupčíková však už do koša netrafili.

Hlas: Natália Hejková (športová riaditeľka reprezentácie SR): „Prehra o dva body nás mrzí, najmä keď sme boli v zápase lepší asi o 10 –15 bodov. Za ukrajinským súperom však nestáli len diváci, ale mali na palubovke aj šiesteho hráča v podobe rozhodcov. Pre dievčatá bolo od začiatku frustrujúce, že keď sa trochu od súpera bodovo odtrhli, okamžite rozhodcovia zapracovali. Poškodili nás aj v samom závere. Náš herný prejav bol už o dosť lepší, ako v ostatných dvoch vystúpeniach. Ešte však nebol taký dobrý, aby sme boli lepší od súpera o 25 – 30 bodov, tak ako doma v Košiciach, čo by nám za týchto podmienok v Kyjeve stačilo na tesné víťazstvo.“