Webnoviny - Svet

Beblavý prišiel s novelou novely vysokoškolského zákona

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Osobitné nezverejňované prílohy obsahujúce tajné skutočnosti či „odkladná lehota“ na zverejnenie záverečných, rigoróznych a habilitačných prác by sa mali dostať do novely vysokoškolského zákona. Zmeny obsahuje pozmeňujúci návrh jedného z predkladateľov novely Miroslava Beblavého z SDKÚ-DS. „Je to nová novela novely vysokoškolského zákona,“ zhodnotil obsiahly návrh predseda parlamentného výboru pre vzdelávanie Dušan Čaplovič (Smer-SD). „Našou snahou bolo vyjsť v ústrety, ak sa dá,“ zdôvodnil Beblavý a podotkol, že mnohé z predložených riešení neboli nevyhnutné, no žiadali si ich Rada vysokých škôl a Slovenská rektorská konferencia.

Okrem posunu účinnosti novely z 1. mája na 1. septembra rieši pozmeňovací návrh aj to, že ak práca obsahuje niečo tajné, napríklad štátne alebo obchodné tajomstvo, bude to môcť študent vyňať do osobitnej prílohy. Tá nebude súčasťou obhajoby, ani zverejňovaná. Ďalšou novinkou je „odkladná lehota“ na zverejňovanie prác – to môže byť odložené o rok, v odôvodnených prípadoch až o tri roky. „Odklad o rok je možný, ak o to požiada autor, o tri, ak to schváli rektor alebo dekan,“ priblížil Beblavý. Ako vysvetlil, môže to byť pre vedecké alebo iné podobné dôvody, napríklad, aby si absolventi stihli svoj nápad patentovať. Väčšina ostatných navrhovaných zmien má technický charakter.

Pozmeňovací návrh presvedčil Radu vysokých škôl, ktorá s takto zmenenou novelou súhlasí, rektori formálny súhlas nedali. Otázny zostáva ešte nútený súhlas študenta so zverejnením práce, bez ktorého by nebol pripustený k obhajobe. Ako poznamenal ďalší z predkladateľov Martin Poliačik (SaS), v súčasnosti študenti podpisujú s vysokými školami licenčné dohody, ktoré im umožňujú nakladať s prácami podľa vlastného uváženia, ak cieľom nie je zisk. Nútený súhlas so zverejnením práce na internete je podľa neho skôr akýmsi bezpečnostným pá­som.

„Ja sa cítim ako slobodná autentická bytosť a radšej dám svoju habilitačnú prácu na univerzitu v zahraničí, napríklad v Rakúsku,“ vyhlásil Čaplovič, ktorému sa nútenie k súhlasu so zverejnením práce na internete nepáči a myslí si, že mnohí študenti sa rozhodnú pre obhajobu svojich prác v okolitých krajinách. Upozornil tiež na európsku smernicu, na ktorú by sa po prijatí novely mohli študenti odvolávať, že boli porušené ich práva. Čaplovič je presvedčený, že prijatím novely dáme priestor vykrádaniu vedeckých poznatkov zahraničím.

„S myšlienkou filozoficky súhlasím, ale mám problémy s metódou,“ zhodnotil novelu ďalší opozičný poslanec Andrej Kolesík (Smer-SD). Nepáči sa mu ani spôsob, akým predkladatelia vstúpili do vysokoškolského zákona. Podľa neho mali riešiť túto problematiku štandardným legislatívnym procesom.

Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) si myslí, že Beblavým predložený pozmeňovací návrh rieši možné riziká a odporúča ho do ďalšieho legislatívneho procesu. „Myslím si, že takýmto postupom sa môžu práce skvalitniť vzhľadom na to, že autori aj tí, ktorí na ne dozerajú, budú viac motivovaní , aby sa práce nekopírovali,“ poznamenal minister. Ako však dodal, rezort bude na návrh ešte písomne reagovať a neformálne pripomienky prediskutujú ešte spolu.

Cieľom návrhu novely vysokoškolského zákona, ktorí predložili Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS), Martin Poliačik (SaS), Peter Osuský (Most-Híd) a Jana Žitňanská (KDH), je zaviesť povinné zverejňovanie záverečných, rigoróznych a habilitačných prác na internete.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM