Webnoviny - Svet

Belehrad zažaloval Chorvátsko za genocídu

WEBNOVINY.SK

BELEHRAD 4. januára (WEBNOVINY) – Srbsko sa v pondelok obrátilo na Medzinárodný súdny dvor (ICJ) so žalobou na Chorvátsko, ktoré viní z genocídy Srbov počas vojny v rokoch 1991 až 1995. Podľa srbského ministra zahraničných vecí Vuka Jeremiča, ktorý o rozhodnutí Belehradu informoval, ide o odvetný krok za žalobu Chorvátska na Srbsko. Záhreb ju podal v roku 1999, ICJ ju prijal až v roku 2008.

Srbsko podľa Jeremiča urobilo všetko pre to, aby žalobu na Chorvátsko podávať nemuselo. Záhreb však odmietol návrh na stiahnutie žaloby proti Srbsku a preto Belehrad „nemal na výber“, tvrdí šéf srbskej diplomacie.

„Sme si vedomí, že týmto vstupujeme do novej fázy vo vzťahoch s Chorvátskom. Stále však s touto krajinou chceme spolupracovať v procese európskej integrácie a rovnako stále chceme mier a stabilitu na západnom Balkáne,“ povedal Jeremič.

Vojna medzi Belehradom a Záhrebom si vyžiadala okolo 20 000 životov. V roku 1995, kedy chorvátska armáda spustila vojenskú operáciu na Srbmi kontrolovanom území, ušlo z Chorvátska podľa údajov OSN viac ako 200 000 Srbov.

SITA/AP/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM