Webnoviny - Svet

BELOUSOVOVÁ: V SNS zostanem aj keď prehrám

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/ Peter Žákovič BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Prvá podpredsedníčka Slovenskej národnej strany (SNS) Anna Belousovová odmietla, že v prípade, ak ju delegáti snemu v sobotu nezvolia za predsedníčku strany, založí novú stranu. Jej protikandidát Dušan Švantner však tvrdí, že samotná Belousovová povedala, že to zvažuje.

„Budem bojovať o SNS, je to dvadsať rokov môjho života. Ja som bola tá, čo som stranu obhajovala, keď nám hrozilo, že prídeme o značku na súde. Ja som získa polovičku hlasov, ktoré sme dostali v týchto voľbách,“ povedala pre agentúru SITA Belousovová.

Poslankyňa ďalej uvidela, že očakávala, že Švantner bude hovoriť o tom čo chce a nebude počúvať informácie o delegátoch. „Vďaka mne je pán Švantner v parlamente,“ zdôraznila Belousovová.

Na sobotnom sneme chce prvá podpredsedníčka strany delegátov osloviť tým, že predstaví zmeny, ktoré chce urobiť smerom dovnútra i navonok strany. Dôležité je podľa nej, aby „členská základňa mohla znovu rozhodovať o zásadných veciach, pretože štyri roky nemohla“.

V prípade neúspechu však plánuje zotrvať v SNS. „Jedným snemom sa nič nekončí. Aj tak budem v SNS presadzovať demokratizáciu a programovú transformáciu SNS na novú modernú národnú stranu,“ uviedla.

Švantner: Chcem spojiť všetky národné sily pre úspech.

Podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Dušan Švantner kandiduje za predsedu tejto strany so zámerom, aby pod jeho vedením v nasledujúcich parlamentných voľbách dosiahla aspoň taký výsledok ako v roku 2006. Ako na dnešnej tlačovej besede pripomenul, v tohtoročných voľbách nezískala SNS v porovnaní s rokom 2006 ani polovicu hlasov a od neúčasti v parlamente ju delilo len zhruba dvetisíc hlasov.

Príčinu neúspechu Švantner vidí v tom, že zo SNS si minulá opozícia aj partneri z koalície „spravili fackovacieho panáka“, ale aj v chybách, ktoré urobilo vedenie SNS. „Nie je dobré, keď sa do parlamentu, ale aj do vysokých štátnych funkcií a zastúpenia v štátnych firmách dostanú za SNS ľudia, ktorých členská základňa prakticky nepozná,“ povedal Švantner s tým, že podobne to bolo aj v ďalších vysokých štátnych funkciách a zastúpení SNS v štátnych firmách.

Preto chce v prípade svojho zvolenia presadiť do stanov, aby do významných funkcií mohli byť za SNS nominovaní len ľudia, ktorí predtým budú minimálne istú stanovenú lehotu členmi tejto strany.

„Kandidovať som sa rozhodol aj preto, že chcem podobne ako v roku 2004, kedy som pre úspech vo voľbách bol iniciátorom aj realizátorom zmieru Jána Slotu a Anny Belousovovej, spojiť všetky národné sily pre úspech aj v budúcich voľbách,“ uviedol Švantner s tým, že doteraz o tom nehovoril a čakal že to povie buď Slota, alebo Belousovová.

Delegátov snemu, ktorý má v sobotu v Ružomberku voliť predsedu SNS, Švantner vyzýva, aby zahlasovali za tajné voľby predsedu, lebo len tak sa budú môcť slobodne rozhodnúť. Zároveň ich vyzýva, aby nepodliehali falošnému kamarátstvu a aby si uvedomili, že budú voliť predsedu nielen pre členskú základňu ale pre voličov.

„Ktokoľvek bude zvolený za predsedu, budem naďalej pevným členom SNS a nebudem špekulovať nad tým, že keď ma nezvolia za predsedu, pôjdem si zakladať novú stranu,“ povedal Švantner s tým, že takýto zámer má Anna Belousovová, čo mu sama priamo povedala.

Že sa bude Ján Slota opätovne uchádzať o post predsedu SNS aj po neúspechu vo voľbách, Švantnera neprekvapilo. „Trocha som s tým počítal, aj keď hovoril, že končí. Asi by bolo lepšie, keby splnil čo sľuboval. Ja by som na jeho mieste nekandidoval,“ uviedol Švantner.

O novom predsedovi SNS budú rozhodovať delegáti v sobotu na sneme v Ružomberku. O post predsedu sa uchádza Ján Slota, Dušan Švantner a Anna Belousovová.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM